Nory, které měřily na délku úctyhodné dva metry, sloužily jako doupě hrozivého tvora schopného explozivně vyrazit ven a přepadnout nic netušící mořské tvory.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Lstivý červ

Odborníci spekulují, že tento dávný predátor mohl mít společné rysy s dnešním dravým červem Eunice aphroditois, který je známý svou lstivou taktikou. Dnes Eunice aphroditois číhá pod písčitým mořským dnem a jeho tykadla jsou strategicky umístěna tak, aby dokázala odhalit pach kořisti. Přestože mají tito červi měkké tělo, pyšní se silnými a ostrými zuby, které jsou schopny prokousnout i rybu.

Podobnost čistě náhodná?

Profesor Ludvig Löwemark, sedimentolog z Národní tchajwanské univerzity, zdůrazňuje, že definitivní vyhynutí dávného druhu červa, který je za tyto nory zodpovědný, bylo velmi složité. „Po 20 milionech let nelze říci, zda tuto noru vyhloubil předek červa Eunice aphroditois, nebo jiný dravý červ, který žil a lovil víceméně stejným způsobem,“ vysvětluje.

Zkamenělé nory, objevené na severovýchodním pobřeží Tchaj-wanu, poskytly vědcům fascinující pohled na chování mořských predátorů z dávné minulosti. Přestože konkrétní identita dávných červů zůstává nejistá, nory naznačují nápadnou podobnost s loveckými strategiemi, které používají současní červi v mělkých vodách.

Chytří lovci

Při popisu nálezu v odborném časopise Scientific Reports vědci podrobně popsali přítomnost 319 podobných nor ve 20 milionů let starém pískovci, což svědčí o husté populaci těchto dravců v dávných mořích. Vědci sice doufali, že v norách najdou zkamenělé pozůstatky kořisti, ale zatím žádné neobjevili.

Zajímavé je, že Eunice aphroditois, jejíž nápadné jméno odkazuje na řeckou bohyni Afroditu, je v angličtině známá také jako „Bobbit Worm“. Tato přezdívka je poctou senzačnímu incidentu z roku 1993, do kterého byli zapleteni američtí manželé John a Lorena Bobbittovi. Löwemark při úvahách o chování dávného červa poznamenává: „Chování dravých mořských červů se může značně lišit, ale nalezená nora naznačuje, že tehdejší tvor byl dosti podobný moderním červům žijícím v mělkých vodách, kteří vylezou, chytí rybu a stáhnou ji dolů.

Zatímco osvětluje pravěké mořské ekosystémy, identita tohoto dávného predátora zůstává zahalena tajemstvím. Vědci pokračují v průzkumu zkamenělých zbytků v naději, že odhalí další stopy o obřím zabijáckém červu, který kdysi brázdil hlubiny oceánu. Již nyní však vědí, že se jednalo o skvělého a lstivého lovce, který své oběti překusoval charakteristickou vysunovací čelistí.

Zdroje: livescience.com, lidovky.cz, cs.wikipedia.org, fr.wikipedia.org