Rozvětvení mořští červi jsou bizarní tvorové s jednou hlavou a tělem větvícím se do několika zadních konců. Doposud byly známy pouze dva druhy takových živočichů, kteří byli považováni za extrémně vzácné. Mezinárodní výzkumný tým vedený univerzitou v Göttingenu však nyní objevil a popsal zcela nový druh. Červ pojmenovaný podle krále Ghidoraha, monstrózního nepřítele Godzilly, byl objeven v Japonsku.

Vědci objevili nového tvora

Japonští vědci objevili rozvětveného červa a zaslali snímky profesorce M. Terese Aguado z univerzity v Göttingenu. Ta okamžitě poznala, že se jedná o výjimečný objev, a zorganizovala exkurzi na ostrov Sado v Japonsku.

Nový druh je pojmenován podle krále Ghidoraha, tříhlavého, dvouocasého a monstrózního úhlavního nepřítele Godzilly. Obě "postavy" jsou součástí japonské mytologie a folklóru. "Král Ghidorah je fiktivní rozvětvené zvíře, které dokáže regenerovat své ztracené konce, takže jsme si mysleli, že je to vhodné jméno i pro nový druh rozvětveného červa," říká Aguado.

Tito větvící se červi žijí ve vnitřních kanálech mořských hub. Nyní jsou známy tři druhy. Syllis ramosa McIntosh, nalezený v roce 1879 na Filipínách, který žije v hlubokomořských skleněných houbách. Ramisyllis multicaudata, nalezený v roce 2012 severně od Austrálie a konečně i nový druh Ramisyllis kingghidorahi objevený v Japonsku.

Oba červi rodu Ramisyllis obývají různé typy kamenných hub. Ty se vyskytují v mělkých vodách. "Byli jsme překvapeni, když jsme našli dalšího z těchto bizarních tvorů s jedinou hlavou a tělem vytvořeným z několika zadních větví. Prvního červa jsme považovali za unikát," říká Aguado, "tento objev odhaluje větší rozmanitost těchto stromovitých živočichů, než kdokoli očekával."

Jsou v šoku, nepodobá se ničemu, co znají

Multidisciplinární tým vědců z Německa, Španělska, Austrálie a Japonska popsal tento nový druh spojením svých odborných znalostí v oblasti morfologie, vnitřní anatomie, ekologie, fylogeneze, genetické divergence a mitochondriální genomiky.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Evoluční vztahy získané na základě molekulárních analýz ukázaly, že dva nejnověji nalezení rozvětvení červi ze severní Austrálie a Japonska mají společného předka. Vykazují však také vysokou genetickou divergenci spolu s ekologickými a morfologickými rozdíly, které se týkají především tvaru některých tělních segmentů.

Asymetrické větvené tělo mohli zdědit po svém posledním společném předkovi, který se již pravděpodobně přizpůsobil životu uvnitř systému houbových kanálů. Základem evoluce větveného těla může být schopnost vytvářet nové zadní segmenty po celý život. Jde o typickou vlastnost mnoha červů. Kromě ní se prokazují skvělou schopností regenerace a vytvářením nových segmentů během rozmnožování.

Zdroje:

www.newsweek.com

metro.co.uk

headtopics.com