Botanik a etnograf A. V. Frič si z cest přivedl do pražských ulic indiána z kmene Čamakoko, což byl v té době velmi vzácný a vlastně jedinečný pohled. Tento indián, Čerwuiš, zcela nezapadal do místních zvyklostí a svým neobvyklým vzhledem a chováním upoutával pozornost všech.

Na dokument o A. V. Fričovi se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Indián bez servítků

Motiv badatelovy cesty byl ušlechtilý – Frič měl za cíl pomoci kmeni Čamakoko, který trpěl záhadným onemocněním vyznačujícím se krvácením z konečníku a hubnutím. Při hledání lékařské pomoci se Čerwuiš dostal do Evropy, kde jeho setkání a dovádění vzbuzovalo nechápavé pohledy. Nedbaje Fričovy rady, aby zůstal diskrétní, se Čerwuiš okázale mísil mezi lidi, a dokonce si pletl důstojnické čepice se šamanskými symboly. V hospodě se prý údajně také střetl se známým spisovatelem Jaroslavem Haškem, kritizoval jeho pijácké návyky a bezostyšně se vyptával na milostné zážitky žen.

Evropa a návrat do Ameriky, kde jej nepřijali

Čerwuišovo nespoutané chování pramenilo z jeho kmenových norem, které se značně lišily od evropské etikety. Navzdory Fričovým pokusům omezit jeho chování Čerwuiš pokračoval ve svých eskapádách a zpíval na ulicích, aby si vydělal na jídlo. Friče to přivádělo do značných rozpaků. Nakonec se mu tedy velmi ulevilo, když vrátil Čerwuiše do Ameriky, kde svému lidu nadšeně vyprávěl o svých evropských dobrodružstvích.

Jeho úžasné historky však nebyly doma přijaty dobře, obvinili ho tam z vymýšlení příběhů.

Přesto tato sága vedla k vědeckému průlomu. Jeden pražský student narazil v Čerwuišově stolici na neznámý druh škrkavky, a nakonec ho vyléčil projímadlem. Jméno tohoto studenta se však ztratilo v historii. Frič se nenechal odradit, dodržel svůj slib a vrátil se ke kmeni Čamakoko, aby léčil jeho příslušníky.

Záhadná nemoc, která trápila indiány kmene Čamakoko, se záhy dostala na stopu střevních parazitů známých jako "měchovci".

Fričovo úsilí a Čerwuišovy eskapády sehrály při odhalení tohoto objevu svou roli. Od trapných setkání až po nečekané lékařské objevy – Fričovo dobrodružství bylo kolotočem překvapení a dokázalo, že pravda je často podivnější než fikce.

Zdroje: cs.wikipedia.org/Cerwuiš, ct24.ceskatelevize.cz, vesmir.cz