Žena z koruny: Komunisté nevědomky vyrazili na minci portrét oběti jejich režimu

Nataša Slánská | 12. 1. 2021

Jednokorunová mince s motivem dívky sázející lípu se v oběhu udržela celých 35 let. Soudruzi, kteří její podobu v roce 1957 schválili, ovšem netušili, že sochařce Marii Uchytilové stála modelem žena, jež si právě ve vězení odpykávala trest za velezradu. Čím se provinila? Vedla skautský oddíl.  

Skautská organizace Junák byla po převzetí moci komunisty v roce 1948 postavena mimo zákon. Soudruzi ji považovali za ideologický prostředek kapitalistických států, který v mladých lidech potlačoval vlastenectví a pěstoval v nich obdiv k Velké Británii a USA. Ve skutečnosti jim vadil už jen fakt, že skautství vzniklo v západních zemích. Všechno, co přišlo ze Západu, mělo být bolševikem vymýceno i s kořeny.

Pražská studentka Bedřiška Synková patřila k mnoha junákům, kteří se s rozpuštěním svých oddílů nesmířili a scházeli se i nadále. Byli i tací, kdo se pustili do rozbíjení komunistických nástěnek, tisku amerických vlajek a drobných záškodnických činností. Někteří možná naivně věřili, že se jim tímto odbojem podaří v republice obnovit demokracii.

Prokurátor soudu, před který byla tehdy 19letá Bedřiška Synková v roce 1954 postavena, označil činnost její skupiny za terorismus a velezradu. Dívku odsoudil k 10 letům vězení, po odvolání trest o dva roky zkrátil.
(Zdroj: www.idnes.cz, Zprávy, květen 2019)

Bedřiščina zoufalá maminka o tom vyprávěla svým kolegyním v umělecké škole. Příběh si přitom vyslechla i sochařka Marie Uchytilová-Kučová a v duchu zosnovala pomstu.

Přihlásila se do státní soutěže o grafiku na novou československou minci a vypracovala návrh s motivem mladé ženy sázející lípu. Jako předlohu si zvolila fotografii uvězněné Bedřišky Synkové.

Investiční zlato ochrání úspory i během krize
Reklama

Investiční zlato ochrání úspory i během krize

Porotě se její výtvor příliš nezamlouval, ale tehdejší ministr financí se do něj doslova zamiloval a motiv prosadil. Občané Československa po dlouhé dekády netušili, že v peněženkách nosí skrytý symbol odporu vůči komunistickému režimu. (Zdroj: www.narodnipokladnice.cz, březen 2019)

Bedřiška Synková strávila ve vězení 5 let. Po propuštění na svobodu byla neustále pod dohledem tajné policie. Později se provdala, po manželovi převzala příjmení Hoffmannová a narodil se jí syn. V roce 1968 s rodinou emigrovala do Švýcarska, kde už zůstala natrvalo.

Tagy Bedřiška Synková Československo Junák - český skaut, z. s. Marie Uchytilová mince Motiv Švýcarsko USA Velká Británie