Ikonickému snímku, na němž brazilský kapitán Mauro Ramos třímá trofej Julese Rimeta, obklopen spoluhráči, reportéry a fotografy, předcházely dramatické chvíle a řada nesrovnalostí.

Československý tým odlétal na Mistrovství světa v Chile v roce 1962 v mrazivé náladě. Nikdo hráčům nevěřil, že by v silné konkurenci mohli obstát. Doslova krůček po krůčku a gól po gólu se však probojovali až do finále. To se odehrálo 17. června na Estadio Nacional.

Fotbalové finále 1962

Kluci pod vedením trenéra Rudolfa Vytlačila neskrývali nervozitu. Prvním problémem bylo, že do klíčového zápasu nemohl nastoupit pravý obránce Jan Lála. Zatížit vleklé a bolestivé zranění svalu bylo příliš riskantní. Nahradil ho proto Jiří Tichý, který se však na své pozici necítil úplně komfortně. Poznali to i Brazilčané, kteří přes něj poslali všechny své góly.

Zdroj: Youtube

Za tzv. podpásovku se dá označit i jednání funkcionářů FIFA. V době, kdy v šatně probíhala závěrečná příprava na utkání, do ní vstoupili se zástupem novinářů. Brankáři Viliamu Schrojfovi zvanému „Černá kočka“ gratulovali, že se stal nejlepším gólmanem šampionátu. Toto ocenění Vildu rozhodilo. Bál se, že něco pokazí. 

Zápas byl divácky atraktivní. Už v 15. minutě českoslovenští hráči slavili první úspěch. Bohužel, ne dlouho. Na Masopustův gól odpověděl Amarildo, jenž nahradil zraněného Pelého. V polovině druhého poločasu dostali svou šanci Zito a Vavá. Československý tým se už nedokázal vrátit do hry. Zápas skončil 3:1 pro Brazílii.

Cestovatel v čase

Mistrovství světa ve fotbale v roce 1962 se stalo legendární. Brazílie úspěšně obhájila titul a stala se teprve druhou zemí, která vyhrála Světový pohár dvakrát za sebou. Československo, malá země v srdci Evropy, o níž před finálovým turnajem téměř nikdo neslyšel, si odvážela stříbro. 

Není tedy divu, že i dnešní fanoušci hledají o mistrovství zajímavé informace a sledují každý detail. Jeden doslova obletěl svět. Na známém snímku brazilského kapitána Maura Ramose obklopeného gratulanty a novináři, je zachycena ruka, jež drží něco, co připomíná vyklápěcí mobilní telefon. Tento vynález byl ale uvedený na trh až o 27 let později.

Nadšenci proto upozorňují, že na zápas přijel někdo z budoucnosti a fotografie má být důkazem, že fotbaloví fanoušci umí cestovat časem. Že daný člověk třímá podivný předmět, má potvrdit i výraz obránce, který na něj doslova zírá.

Skeptici ale mají jasno. Osoba má ve skutečnosti držet dvouokou zrcadlovku, která byla v 60. a 70. letech minulého století nejpoužívanějším nástrojem profesionálních fotografů a fotoreportérů. Přístroj totiž uměl zachytit mnohem více detailů než kinofilm. Jeho přítomnost na Světovém poháru je tedy logická.

Zdroje: www.seznamzpravy.cz, www.mirror.co.uk, www.ifotovideo.cz, www.thesun.co.uk, www.en.wikipedia.org