www.icelandmag.is, www.iflscience.com, www.the-sun.com

Snímek ukazuje roh ulic Lækjargata a Austurstræti v centru Reykjavíku. Podezřelý muž stojí u výlohy, kde během vrcholící druhé světové války, kdy byla momentka pořízena, sídlil hodinář. Má na sobě světlý kabát a kouká směrem k fotografovi.

„Všimněte si, že má na sobě jinou pokrývku hlavy než všichni okolo něj. Vypadá, jako by na někoho čekal a řešil něco důležitého pomocí mobilního telefonu,” napsal Kristján Hoffmann v roce 2016 v islandské facebookové skupině Gamlar ljósmyndir neboli Staré fotografie.

Cestoval v čase

Fotka vyvolala na sociální síti intenzivní diskusi. Většina uživatelů byla přesvědčena, že je důkazem, že kapesní telefonní přístroje byly vynalezeny na Islandu nebo se používaly již za 2. sv. války. Někteří také tvrdili, že muž byl špionem nebo přišel z budoucnosti.

Zdroj: Youtube

Jiní si zase mysleli, že se škrábe za uchem, svírá dýmku nebo drží hodinky, aby zkontroloval, zda fungují. 

Mobily a přesun do minulosti

Teorie o telefonu má řadu mezer. První přenosný mobil sestrojila americká Motorola v roce 1983. Přístroj DynaTAC 8000x ale rozhodně kapesní nebyl. Vypadal jako menší cihla. 

Zdroj: Youtube

Další argumenty jsou spojené s otázkou poskytovatele sítě. „I kdyby chlápek v baloňáku v roce 1943 telefonoval, jak se mu podařilo získat signál?” napsal jeden z komentujících. Logická se zdá také poznámka, že pokud by cestovatel v čase přišel z dnešní doby, proč nepoužil sluchátka, aby byl méně nápadný.

Co vlastně fotograf v roce 1943 zachytil? To je stále záhadnou. Možná si muž posouval čepici nebo si upravoval zařízení na podporu sluchu, které bylo již k dispozici od roku 1924 a hodinář mu v něm měnil baterky.