Obrácená stupňová pyramida je navíc místem dokonalé architektury a důkazem vyspělé technologie.

Podívejte se na tuto obrácenou pyramidu, zázrak starověku

Krásná obrácená pyramida Chand Baori se nachází ve vesnici, které se přezdívá "město jasu". Abhaneri, jak ji nazývají místní obyvatelé, je však jen zkráceninou názvu Abha Nagari.

Pyramida je výjimečná tím, že jde o největší a nejhlubší stupňovitou pyramidu na světě. Prastarou studnu, jejíž základy byly postaveny v 9. století.

Stupňovitou pyramidu nechal postavit král Chanda, z dynastie Nikumbha. Chand Baori je označována za jednu z největších stupňovitých studní na světě. Technika, s jakou byla Chand Baori postavena, z ní dělá jednu z nejdokonalejších vodních nádrží v historii lidstva.

Navíc v oblasti, která je v letních měsících sužována vedrem a nedostatkem vody. Chand Baori pomohla zajistit dostatek tekutin pro celou vesnici.

Obrácená pyramida tak měla nejen zdobit město jasu, měla být také zdrojem vody pro všechny obyvatele vesnice Abhaneri.

Chand Baori je zasvěcená Haršat Matě, bohyni radosti a štěstí. Součástí komplexu je i chrám Hašrat Mata, který zde stojí jako požehnání všech, co na místo této obrácené pyramidy zavítají.

Vědci konečně rozluštili její účel

Jednotlivé studny Chand Baori se nazývají badwi a jsou koncipovány tak, aby vodu, která se uvnitř nachází, udržely studenou. Král Chanda dovedl díky této stavbě hospodaření s vodou k naprosté dokonalosti, hodné nejvyšších matematických výpočtů. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv byla pyramida, nořící se až 30 metrů do země, pro vědce dlouho záhadou, nyní se podařilo zjistit, jaký byl skutečný účel stavby, kterou lemuje rovných 3500 schodů a 13 různých úrovní. 

Nejúžasnější symetrie světa tak byla konečně pochopena. Její účel byl kromě hospodaření s vodou v tom, že sloužila jako skvělé chladící zařízení. Bylo to především díky vulkanickým kamenům, ze kterých je postavena, a které propouští vodu ze dna i stran studen. Voda v ní tak zůstává ochlazena, což je v horkém klimatu Abha Nagari velkou vzácností. Každá ze spodních studen pak udržuje vodu při teplotě o dalších 5 stupňů nižší než v horních.

Architektonický zázrak Chand Baori se právem nazývá obrácenou pryamidou. Důvodem je zúžení směrem dolů k vodní hladině.

Dle dochovaných záznamů byla tato pyramida místem, kde se scházela celá komunita. Tomu jsou důkazem i pavilony ozdobené sochami, krásnými řezbami, nacházející se podél schodů, další dvojité schodiště, jeviště, které sloužilo jako místo zábavy a balkóny s posezením, které byly vytvořeny pro královskou rodinu.

Zdroje:

www.thedecorjournalindia.com

www.onthegotours.com

en.wikipedia.org