13 kamenných věží: Supervyspělá civilizace stvořila geniální stavbu a zmizela

Lenka Samuely | 21. 4. 2022

Věže, vypínající se nad drobný kopec, vypadají na první pohled jako zuby pradávného tvora. Kdysi byli považovány za součást nedokončeného vojenského opevnění. Dnes však archeologové ví, že sloužily jako observatoř. Postavila je vyspělá civilizace asi před 2 300 lety.

Archeologická lokalita Chankillo leží v poušti asi 400 km severně od hlavního města Peru - Limy. Zahrnuje mohutné opevnění, náměstí a řadu budov včetně chrámu. Ty jsou usazené na pahorcích a spolu tvoří pozoruhodný obrazec.

Prehistorický komplex byl vybudován asi v letech 250 až 200 před naším letopočtem dávnou kulturou Casma-Sechín. Její členové mimo jiné postavili také třináct, od sebe pravidelně vzdálených věží. Mají obdélníkový či kosodélníkový půdorys a zabírají 75 až 125 metrů čtverečních. Dosahují výšky dva až šest metrů.

Chankillo

Vědci předpokládají, že byly využívány jako sluneční kalendář. Sleduje-li je člověk z některé ze dvou pozorovatelen, nacházející se asi 230 m východně a západně od linie kopce, vidí, že místo východu slunce se posunuje na západ. O letním slunovratu vychází slunce u pravé věže, zatímco o zimním slunovratu zcela vlevo. Tak se dá určit datum s odchylkou až tří dnů. Pod jednou pozorovatelnou byly také nalezeny obětní předměty.

Vědci zkoumají mumifikovanou mořskou pannu. Natočili zvláštního tvora na video
Magazín

Vědci zkoumají mumifikovanou mořskou pannu. Natočili zvláštního tvora na video

Starověká civilizace, jež tuto vzácnou observatoř postavila, patří mezi nejstarší v jižní Americe. Žila v asi letech 3600 př. n. l. až 200 př. n. l. v údolích řeky Casma a jejího přítoku řeky Sechín. Tato nejstarší peruánská kultura se od ostatních lišila tím, že v počátku své existence nepoužívala keramiku. Živila se převážně lovem ryb a obchodovala s bavlnou. V pozdějším období se změnil charakter její architektury a styl obživy. Objevila se kukuřice, lamy, alpaky a morčata. To podle archeologů znamená nepřátelskou invazi kmenů z vysočiny.

Zlatý poklad Inků nechal pravděpodobně ukrást papež. Ukrývá se ve Vatikánu
Magazín

Zlatý poklad Inků nechal pravděpodobně ukrást papež. Ukrývá se ve Vatikánu

Slavné Inky však v umění astronomie předběhla o více než tisíc let. Podobně jako oni považovala Slunce za božstvo. Dokazují to schodiště vedoucí na vrcholovou plošinu každé z věží. Na té se pravděpodobně prováděly rituály. V době své největší slávy byly stavby omítnuty žlutou, okrovou nebo bílou barvou.

Kultura Slunce

„Pozorovatelny jsou stísněné, to však svědčí o tom, že se k těmto místům přistupovalo s úctou. Tedy, že pouze vybraní lidé mohli sledovat východ nebo západ slunce, zatímco ostatní stáli pod nimi," vysvětluje odborník na archeoastronomii Clive Ruggels.

Zdroj: Youtube

V roce 2021 se Archeoastronomický komplex Chankillo oficiálně připojil na seznam světového dědictví UNESCO. „Na rozdíl od mnoha starověkých astronomických památek, tato řada věží pokrývá celou sluneční cestu. Solární observatoř v Chankillo je tedy vrcholem dlouhého historického vývoje astronomických praktik v údolí Casma."

Zdroj:

www.lidovky.cz, www.sciencealert.com, www.extrastory.cz, www.en.wikipedia.org

Tagy civilizace Jižní Amerika kopec Lima observatoř Peru Slunce Světové dědictví UNESCO