Objev hrobky jihozápadně od Káhiry v nekropoli Abúsír doslova otřásl vědeckým světem. Ukončily změny klimatu vládu faraonů? Průlomové archeologické expedice se účastnil i tým českých archeologů pod vedením vedl Miroslava Bárty z Českého egyptologického ústavu. Ač se jednalo o hrobku dosud neznámé královny, objev vrhá zajímavé světlo na temné období staroegyptských dějin. Podívejte se na zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Minulost se hrozivě opakuje

Archeologové vloni objevili 4600 let starou hrobku Chentkaus III - královny Staré říše, "manželky a matky krále", manželky faraona Neferefreho, také známého jako Nefret. Tato královna žila kolem roku 2450 př. n. l. Kromě toho byly v hrobce nalezeny I další předměty, zvířecí kosti, dřevořezby, keramika i měděné šperky, které podle Miroslava Bárty měly doprovodit královnu do nového světa, kde je bude potřebovat.

Jeden z odborníků se nyní domnívá, že hrob by mohl odhalit, že království čelilo podobným problémům jako my, a to v podobě politických nepokojů a klimatických změn. Hluboko v posvátných komnatách královniny hrobky se totiž nacházejí nápisy v hieroglyfech, které poskytují záhadný vhled do událostí, jež se odehrály před více než čtyřmi tisíciletími. Hieroglyfy, pečlivě přeložené bystrým vědcem, přinášejí drsné poselství o změně klimatu - tématu, které je v dnešním světě stále naléhavější.

Dovolíme, aby se historie opakovala?

Varování této starověké egyptské královny se ozývá se strašidelnou aktuálností. Naznačuje, že vláda faraonů skončila v důsledku klimatických změn, a poukazuje na temné období v dějinách starověkého Egypta. Nápisy naznačují následky, které mohou vzniknout, když je narušena rovnováha přírody a klimatické vzorce procházejí drastickými změnami.

I nyní stojíme nad propastí naší vlastní klimatické krize, a proto toto varování z historie slouží jako důrazná připomínka, že dnešní rozhodnutí mohou ovlivnit budoucnost naší planety. Možná je to důrazná připomínka, že musíme upřednostnit udržitelné postupy, péči o životní prostředí a kolektivní akce, abychom odvrátili katastrofický osud, který postihl staré Egypťany.
Zjištění českého vědce nabízejí pohled na boj dávné civilizace s důsledky klimatických změn - boj, který má hluboký význam pro naši dobu. Varování je jasné a volba je na nás. Dovolíme, aby se historie opakovala?

Zdroje: mystery.iruil.com, anciently.net