Plán byl jasný. Vyčistit vzduchové šachty a naistalovat do nich ventilační systém. Nejdřív však bylo nutné zjistit, v jakém jsou stavu. „Poprosil jsem proto odborníka na robotické vozítka Rudolfa Gantenbrinka, zda by je se svým přístrojem Webwawat prozkoumal,” říká egyptolog a bývalý státní ministr pro starožitnosti Zahi Hawass.

Robot postupoval pomalu, ale jistě. Nikdo netušil, kam šachty ústí a jaký mají tvar. Když zamířil do prostorů v Královnině komoře, musel nečekaně zastavit. „Byl v jižním tunelu, když po 68 metrech narazil na malé dveře s dvěma měděnými klikami. Stejný scénář se opakoval i v severní šachtě. Zde se překážka objevila už po osmi metrech,” vzpomíná vědec.

Dveře v Cheopsově pyramidě

O tom, že je Chufuova pyramida obsahuje nejen chodby a široké komnaty, ale také s nimi související šachty, ví odborníci již od 19. století. Dodnes však není jisté, jakou měly funkci. 

Řada badatelů tvrdí, že sloužily k ventilaci. Tuto hypotézu ale narušuje fakt, že žádná z nich neústí na povrch. Jiní věří, že souvisí s astronomií. „Jižní šachta je spojená s hvězdou Sirius a severní šachta s Minoris, Ursou a Betou,” říká Hawass. Historik Rainer Stadelmann zase předpokládá, že jimi měla symbolicky putovat králova duše.

Odhalit jejich tajemství mohly objevené dveře. Bylo však nutné zjistit, co se skrývá za nimi. „Do zábrany v jižní šachtě jsme nechali vyvrtat otvor o průměru tři milimetry, abychom skrze něj mohli prostrčit kameru. To, co jsme spatřili, nám vyrazilo dech. Jen 21 cm za prvními dveřmi se objevily druhé,” říká egyptolog. Stejná situace se odehrála i v severní šachtě.

Neznámá záhada

„Byli a jsme zmatení,” přiznává Zahi Hawass. „Dodnes netušíme, k čemu dveře sloužily.” Vědec navrhuje, že by mohly být jednou z výzev, které musel král čelit před svou cestou do posmrtného života. „Pokud souvisí s posvátnými texty, proč jsme je našli jen v Cheopsově pyramidě a žádné jiné? Navíc, logicky by měly být tam, kde je pohřbeno faraonovo tělo.”

Zdroj: Youtube

Egyptolog se domnívá, že jsou možná důkazem, že pohřební komora se ukrývá hluboko v srdci stavby. K potvrzení této hypotézy však bude nutný další výzkum.

Zdroje: www.guardians.net, www.express.co.uk