Ráno se k Cheopsově pyramidě vrátili. Posadili se a čekali. Za několik desítek minut uviděli postavu. Bonaparte sotva pletl nohama, byl bledý a v očích měl výraz, jako by opravdu spatřil přízrak. „Pane, jste v pořádku? Co se stalo?” Poručík přiskočil, aby mu zabránil svalit se těžce na zem. „Neptejte se mě. Nikdy! I kdybych vám to řekl, nevěřili byste mi.”

Stalo se to jedné srpnové noci v roce 1799. Alespoň tak to tvrdí legenda, podle níž budoucí císař v útrobách stavby spatřil něco, co ho ovlivnilo po zbytek života. Nikdo však netuší, co přesně zažil.

Napoleon a Cheopsova pyramida

Někteří záhadologové tvrdí, že nahlédl do své hořké budoucnosti. „Chufuova pyramida je stroj času. Když Napoleon zjistil, že poslední roky svého života stráví v hanbě a ponížení, byl zdrcen,” píše Robert E. Rainer. Další si myslí, že během noci přišel na to, jak se stát nejen velkým vojevůdcem, ale i panovníkem. 

„Bonaparte byl posedlý různými úspěšnými historickými postavami, jako byl Alexandr Veliký nebo Julius Caesar, kteří také údajně strávili noc v pyramidě. Možná si myslel, že když napodobí jejich kroky, najde nějaký vyšší smysl,” píše Peter Tompkins ve své knize „Tajemství Velké pyramidy”.

Mnoho vědců se domnívá, že Napoleonova dobrodružná návštěva je pouze vymyšlenou legendou. Opírají se o vzpomínky francouzského diplomata a soukromého tajemníka Louise Antoine Fauvelet de Bourrienneho.

Pouhý mýtus?

„Bonaparte přiměl některé osoby, aby vešly do jedné z pyramid, zatímco on zůstal venku a povzbuzoval své společníky, aby na stavbu vylezli. Průzkumníci ho poté informovali, že tam není nic k vidění,” píše ve svém díle Vzpomínky na Napoleona Bonaparta. Není však vyloučeno, že sekretář jen plnil generálův rozkaz, aby se o jeho zážitku nikdo nedozvěděl.

Zdroj: Youtube

Mnozí historici poukazují na to, že tajemný příběh vymyslel skotský prozaik a básník Walter Scott, který se proslavil tím, že Napoleonův život popsal mnohem barvitěji, než jaký byl ve skutečnosti. Faktem ale zůstává, že generál se stal císařem za pouhé tři roky po tažení do Egypta.

Zdroj:

www.shannonselin.com, www.ancient-code.com