Dokument předkládá teorii o tom, že Velká pyramida se ve skutečnosti skládá z osmi stran, nikoliv z obvyklých čtyř. Než se však do tohoto zajímavého tvrzení ponoříme, osvětleme si tento záhadný div. Pomoci může i toto video:

Zdroj: Youtube

Teorie má odpůrce

Velká pyramida, známá také jako Cheopsova pyramida, je proslulá svou velikostí a precizní konstrukcí. Dokumentární film však tvrdí, že strany pyramidy netvoří jen čtyři trojúhelníky, ale osm, a že pyramida ukrývá skrytá astronomická tajemství.

Husajn Abdel-Basir, odborník na egyptské památky, této teorii důrazně oponuje. Tvrdí, že Velká pyramida je v podstatě čtyřstěn se čtvercovou základnou a čtyřmi stejnými trojúhelníkovými stranami. Podle Abdel-Basira neexistuje žádný vědecký základ pro tvrzení, že má osm trojúhelníkových stěn nebo osmibokou základnu.

Ze vzduchu je pyramida „zvláštně konkávní“

Počátky této debaty sahají do roku 1940, kdy pilot britského letectva P. Groves během letu náhodně zachytil zvláštní efekt konkávnosti stran pyramidy. Tento optický klam vytvořil zdání osmi stran místo obvyklých čtyř. Vyskytla se domněnka, že tento efekt mohli dávní stavitelé navrhnout záměrně, aby se shodoval s astronomickými událostmi nebo pro jiné neznámé účely.

Zatímco někteří se domnívají, že tento architektonický jev by mohl svědčit o hlubším pochopení astronomie u starých Egypťanů, jiní, stejně jako Abdel-Basir, tvrdí, že struktura Velké pyramidy je taková, jak se jeví – pozoruhodný čtyřstěn se čtvercovou základnou.

Vydá pyramida někdy svá tajemství?

Velká pyramida, trvalý symbol bohaté egyptské historie a architektonického mistrovství, nás nepřestává překvapovat a uchvacovat. Ať už skrývá skrytá astronomická tajemství, nebo ne, její status jedné z nejikoničtějších staveb světa zůstává nezpochybnitelný. I když se stále vedou debaty o její skutečné povaze, Velká pyramida je stále svědectvím neutuchající fascinace starověkým Egyptem a jeho záhadnou minulostí.

Zdroje: nejlepsi.zvireci-psycholog.cz, hiddenincatours.com, www.researchgate.net, www.egypttoday.com