Velká pyramida byla po více než 3800 let nejvyšší stavbou světa. Chufuova pyramida váží téměř šest milionů tun, a to podle 2,3 milionu vápencových bloků a žulových kamenů, z nichž je postavena. Některé z nich váží až 80 tun. Nová kauza, která pomáhá objasnit některá tajemství faraona, však odhaluje tří z kamenů umístěné na dně pyramidy, na nichž mezinárodní tým architektů a vědců pomocí termokamer objevil anomálie. Jedná se o stejný tým, ScanPyramid, tedy stejnou skupinu odborníků, která v roce 2017 odhalila komoru v blízkosti Královniny komory a necelé dva roky poté, v srpnu 2019, pak odhalila i druhou obrovskou komoru, tentokrát napravo od Královské komory.

Na dokument v češtině o odkrývání tajemných komor v pyramidách v Gíze se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Tepelné anomálie způsobené sluncem

Důvodem těchto tepelných anomálií je pravděpodobně existence prázdných míst uvnitř pyramidy, vnitřní vzdušné proudy, popř. použití různých stavebních materiálů. Tento objev byl učiněn díky tomu, že odborníci pátrali po dalších skrytých komorách. Stejně jako u jiných pyramid, ani zde si nebyli jisti, že již byly objeveny všechny.

Vzhledem k tomu, že slunce ohřívá vápencovou stavbu zvenčí, stejně jako při západu slunce, kdy se ochlazuje, tým odborníků z Egypta, Francie, Kanady a Japonska určil, že právě v tuto dobu je třeba použít infračervenou termografii k prozkoumání stěn stavby. Pávě tímto postupem byly anomálie odhaleny, ovšem nejen u Chufuovy pyramidy, ale i jiných staveb, během fáze zahřívání nebo ochlazování.

"K vysvětlení těchto anomálií by bylo možné vyslovit mnoho hypotéz a možností – přítomnost dutin za povrchu, vnitřní vzdušné proudy. Zvláště působivá anomálie pak byla zjištěna na úrovni terénu na východní straně Velké pyramidy. Chufu nám pravděpodobně vyzradí jedno ze svých tajemství," řekl jeden z týmu odborníků podílejících se na výzkumu.

Dosud však nebyly uvedeny žádné další podrobnosti.

Bude tělo někdy nalezeno?

Egyptský archeolog a bývalý státní ministr pro starožitnosti Dr. Zahi Hawass se údajně domnívá, že Chufuovo tělo, které se dosud nepodařilo nalézt, by se mohlo nacházet v dutině, která již byla dříve objevena, ale nebyla prozkoumána.

Nyní se nám tedy nabízí další šance, a to díky pochopení procesu, jak byla Velká pyramida postavena. Odhalili bychom tak totiž všechny prázdné prostory a komory, o nichž dosud nevíme. Některé komory mohou být až sto metrů dlouhé a důvody jejich existence jsou dosud nejasné.

Zdroj: Youtube

Současný egyptský ministr pro starožitnosti Dr. Khaled El-Enany nedávno potvrdil, že vláda se chystá spolupracovat s archeologickým týmem při objevování dalších obdobných hrobek, které jsou možná až dosud skryté. Na webových stránkách egyptská vláda doufá, že se jí podaří najít odpovědi na otázky, zda by se Chufuovo tělo skutečně mohlo skrývat v prázdné hrobce nalezené v pyramidě.

Chufuův sarkofág byl totiž kdysi nalezen prázdný, a tak se archeologové i další vědci neustále snaží najít jeho tělo ve stěnách pyramidy.

Zdroje:

cs.wikipedia.org, vedazive.cz, www.news18.com