Na palubě trawlerů plujících ledovými vodami se Roman a jeho posádka vydávají do nitra tajemství oceánu. Během vyčerpávajících šestihodinových pracovních cyklů se Roman setkává s nejpodivnějšími výtvory přírody: potkává nejrůznější druhy žraloků, měsíčníky (mola-mola) i mnoho tvorů, o jejichž existenci nemáme ani potuchy.

Romanovy hlubokomořské výpravy nejsou jen o vzrušení z úlovku, ale také o poslání odhalit světu tajemství oceánu.

Neobyčejní obyvatelé oceánů

Romanova setkání jsou zcela výjimečná právě díky tvorům, na které v hlubinách naráží. Mezi jeho úlovky patří mimozemšťan Loosejaw i strašidelně elegantní Chimaera, česky chiméra, známá také jako králičí ryba, krysí ryba, žralok-duch anebo okřídlený drak.

Tito tvorové s průsvitným tělem a dlouhým bičovitým ocasem vypadají jako postavy z fantasy románů. Přesto jsou skuteční a žijí v hlubinách, daleko od dosahu slunce.

Fascinace těmito mořskými zázraky přivedla Romana k tomu, aby se o své objevy podělil se světem. Prostřednictvím sociálních médií zve Roman lidi, aby obdivovali neskutečnou krásu hlubokomořského života. Jeho snímky, které ukazují zářivé barvy a zvláštní tvary těchto tvorů, zaujaly publikum po celém světě.

Seznamte se s chimérou

Mezi jeho neuvěřitelné nálezy patří právě ryba, která by se nezkušenému oku mohla jevit jako drak: chiméra. Se svými křídly připomínajícími křídla bájných bytostí a přízračným vzhledem ztělesňuje mystiku mořských hlubin.

Tento prastarý a záhadný tvor je vzdáleným příbuzným žraloků a rejnoků. S tělem dlouhým až 150 cm se chiméry pohybují v podmořské říši s jistým půvabem a okouzlují vědce i nadšence. Jsou velmi významné svou zajímavou anatomií - měkkým tělem, podobným žralokům, objemnou hlavou a dlouhým, zúženým ocasem, takže vypadají jako strážci propasti. Na rozdíl od svých žraločích protějšků postrádají chiméry charakteristické zubovité plakoidní šupiny, což dodává jejich hladké kůži éterický charakter.

Na chiméru se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Jedním z jejich nejpozoruhodnějších rysů je modifikace jejich baňatého čenichu na prodloužený smyslový orgán, který jim umožňuje detekovat kořist pomocí elektrorecepce. Jejich lebka, zázrak evoluce, je holostylická, což znamená, že chrupavka horní čelisti je zcela srostlá s lebeční chrupavkou, což je jedinečný znak, který se u moderních žraloků nevyskytuje. Kromě toho mají chiméry šest velkých stálých zubních destiček, které vytvářejí zobákovitou strukturu, díky níž si vysloužily název "králičí ryba". Tyto zuby s hypermineralizovanou tkání zvanou pleromin je odlišují od všech ostatních obratlovců a přispívají k jejich tajemnosti.

Létající tvorové hlubin

Kromě toho mají chiméry okouzlující způsob pohonu. Jejich prsní ploutve, velké a silné, jim umožňují vytvářet vztlak, což vytváří dojem, že tito tvorové ladně "létají" vodou. Přestože žijí v hlubinách, některé druhy se přizpůsobily jedovatými ostny na hřbetních ploutvích, které jim poskytují určitou formu obrany v tajemném světě, který obývají. Díky odděleným análním a urogenitálním otvorům vykazují chiméry jedinečný biologický design, který zdůrazňuje jejich odlišné místo v evoluční tapiserii. Jako strážci hlubin nás chiméry stále uchvacují a připomínají nám zázraky, které se skrývají pod hladinou oceánu.

Romanovy fotografie ukazují tyto bytosti a umožňují nám nahlédnout do propasti a stát se svědky zázraků, které se skrývají pod vlnami. 

Když se Romana ptáte na jeho zážitky, vyzařuje z něj směs úžasu a vzrušení. "Nikdy jsem se ryb, které chytám, nebál," říká, "vždycky mě zajímají a ohromují." Jeho zvědavost proměnila jeho rybářské zážitky v poutavou odyseu, kde každý je úlovek pohledem do neznáma.

Při procházení Romanových snímků se nedíváme jen na podivné ryby, ale jsme svědky výpravy do světa, kde se realita a fantazie prolínají. Roman Fedortsov se svým fotoaparátem jako průvodcem pokračuje v odhalování tajemství oceánu a připomíná nám neobyčejný život ukrytý pod hladinou.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Chimaera, www.boredpanda.com, www.ladbible.com