Třiačtyřicetiletý rybář se narodil v ruském přístavním městě Murmansk. Už jako chlapce ho fascinoval podmořský svět a jeho živočichové. Rozhodl se proto, že se stane profesionálním rybářem. 

Každý týden brázdí Norské a Barentsovo moře. Někdy se svými kolegy zamíří také směrem k Atlantskému oceánu. „Pracujeme v šestihodinových cyklech. Já mám na starosti zpracování ryb, takže kontroluji jejich kvalitu. Chytáme tresky, platýse, sledě a makrely,” popisuje. „Často se ale stane, že se do vlečných sítí zachytí také vzácní živočichové, kteří vypadají dost strašidelně.”

Ryby z hlubin

Rozhodl se proto vytvořit účet na sociálních sítích, aby ukázal, jak hlubinné ryby vypadají. Aktuálně má na Instagramu 654 tisíc sledujících. Mezi nejúspěšnější obsah patří videa rozbouřeného moře nebo fotografie zubatých čelistí tvorů. 

„Dnes jsme se pohybovali v zóně poblíž Nové země. Chytili jsme toho dost, včetně sumce, který připomíná dinosaura,” píše například v příspěvku z konce ledna a přikládá obrázek podivné ryby a gumové hračky.

Mezi nejvíce komentované snímky ale patří fotografie tvora o velikosti lidské dlaně. Má dlouhý čumák, velké zelené oči, štíhlé tělo, ocas a ploutve, jež vypadají jako křídla. „To je drak z Harryho Pottera,” napsala jedna ze sledujících. Další navrhovali, že jde o pokémona nebo kreslenou postavičku Batty Koda.

Chiméra

Ve skutečnosti jde o mládě chiméry a přezdívá se „žralok duchů”. Tyto pozoruhodné ryby žijí v hloubce až 2 600 metrů. Živí se korýši a měkkýši. Pyšní se zuby, které připomínají řezáky hlodavců a zajícovců.

Zdroj: Youtube

I přesto, že chiméry žijí téměř ve všech světových oceánech, některé druhy jsou ohroženy nadměrným rybolovem. Další hrozbou je ničení jejich přirozeného prostředí. Citlivé jsou také na silné bouře a teplejší mořskou vodu.

www.en.wikipedia.org, www.boredpanda.com, www.ladbible.com