Krásná podívaná

Chobotnice kroužkovaná je na první pohled opravdu krásnou podívanou. Setkat se s ní ale představuje poměrně velké riziko, které může mít fatální následky. Chobotnice kroužkovaná totiž patří mezi nejnebezpečnější živočichy na naší planetě. 

Chobotnice s modrými kroužky se vyskytují především v mělkých pobřežních vodách. Jejich domovem jsou tropy, spatřit je však můžete téměř po celé Austrálii, včetně Tasmánie. Ačkoliv jde o plaché bojácné živočichy, setkání s člověkem nelze vyloučit. 

Často je najdeme ve skalnatých útesech, mezi porosty mořských řas nebo, jak se domnívají biologové, se klidně mohou stát součástí podmořského odpadu, za jehož hromaděním stojí člověk. 

Chobotnice kroužkovaná kouše za pomoci zobáku podobného papouškům. V něm má ukrytý jed tetrodotoxin. Jde o velmi silný neurotoxin, který je podle odborníků až 1000x silnější než kyanid. Jakékoli napadení člověka by tak bylo smrtelné. 

Tetrodotoxin lze najít u více než 100 druhů živočichů. Většina z nich však jed používá spíše k obraně. Chobotnice kroužkovaná však tuto zákeřnou látku využívá také k lovu a následnému zabíjení kořisti. 

Ačkoliv je chobotnice s modrými kroužky na první pohled krásná, není radno zůstávat v její blízkosti.

Smrtelné nebezpečí

Biologové se shodují, že pravděpodobnost, že by chobotnice kroužkovaná zaútočila na člověka, je mizivá. Přesto je třeba být na pozoru. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Na světě existuje mnoho druhů chobotnic kroužkovaných. Jen v Austrálii jsou známé hned tři druhy. Dorůstá délky od 12 do 22 cm a svou velikostí ani zdaleka neodpovídá nebezpečí, které skrývá. 

Zpravidla žije jen několik měsíců, poté umírá. Pokud byste se s tímto nebezpečným tvorem přece jen setkali, upozorní vás na to svými nevšedními "modrými" kroužky, které zdobí jeho tělo. 

V případě, že chobotnice kroužkovaná bliká, cítí se v ohrožení a chystá se na svou obranu zaútočit. V takovém případě se ihned vydejte na útěk. Do rukou je však neberte ani v případě, že se s nimi setkáte na pláži. Mohou vypadat nehybně, přesto mohou být pouze vystresované a stále schopné útočit. 

Zdroje: en.wikipedia.org, www.nhm.ac.uk, www.livescience.com