Objev učinil tým výzkumníků z projektu ScanPyramids. Tento projekt již sedm let využívá neinvazivní technologie včetně infračervené termografie, 3D simulací a endoskopů, aby nahlédl do nitra stavby. Tentokrát tým použil techniku zvanou muografie, která spočívá v měření rozložení mionů (typ subatomárních částic) v pyramidě. Umožnilo jim to vytvořit 3D obraz vnitřku pyramidy, který odhalil dříve skrytou chodbu. Podívejme se do ní díky tomuto dokumentu:

Zdroj: Youtube

Objev, který otřásl archeology

Je to po velmi dlouhé době, co archeologové nalezli novou záhadnou skrytou chodbu hluboko ve Velké pyramidě. Ač ji vědci objevili již v roce 2016, nechtěli poškodit jeden ze sedmi divů světa. Aby mohli chodbu prozkoumat, vyžadovalo to několikaletý projekt, který jim umožnil se konečně do dutiny podívat. To se před pár týdny podařilo a ukázalo se, že chodba byla navržena tak, aby pomáhala přerozdělit váhu pyramidy kolem vchodu nebo jiné dosud neobjevené komory. Nebyla by to jediná chodba vybudovaná s tímto účelem, pět místností na vrcholu královy pohřební komory v jiné části pyramidy plní stejný účel, tedy přerozdělení váhy masivní stavby.

Nález včera oznámili úředníci s tím, že nedokončená chodba by mohla přispět k poznání stavby pyramidy. Jak uvedl Mostafa Waziri, vedoucího egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti, vědci budou dále pokračovat ve skenování, aby zjistili, co se kolem nové chodby nachází. Vědci budou i nadále využívat metodu mionové radiografie kosmického záření. Další podrobnosti studie byly zveřejněné v časopise Nature Communications.

Stavba měla statický účel

Podle vědců se chodba nachází nad Velkou galerií, jednou z hlavních chodeb uvnitř pyramidy. Je asi 9 m dlouhá a má podobný průřez jako Velká galerie. Vědce to vedlo k domněnce, že chodba byla pravděpodobně vytvořena za účelem přerozdělení váhy pyramidy, což pomohlo zabránit jejímu zřícení pod vlastní vahou.

Vědci také poznamenali, že chodba byla zřejmě záměrně skrytá, neboť její vchod byl přehrazený velkými vápencovými bloky. Naznačuje to, že stavitelé pyramidy si uvědomovali možné konstrukční problémy a podnikli kroky k jejich řešení.

Záhadná Velká pyramida

I když je objev skryté chodby fascinující, je to jen jedna z mnoha záhad, které Velkou pyramidu v Gíze obklopují. Vědci se například stále snaží zjistit, jak byly masivní vápencové bloky, z nichž se pyramida skládá, přepravovány a sestavovány s takovou přesností. Někteří předpokládají, že stavitelé mohli použít rampy nebo páky, zatímco jiní navrhují exotičtější teorie zahrnující mimozemský zásah.

Další záhadou je účel samotné pyramidy. Ačkoli se obecně uznává, že pyramida byla postavená jako hrobka pro faraona Chufua, o stavbě se toho stále mnoho neví. Někteří badatelé například předpokládají, že pyramida mohla mít astronomický nebo duchovní význam, zatímco jiní se domnívají, že byla symbolem faraonovy moci a autority.

Mapa vzniklá díky miomům

Dlouhá léta se vědci přeli o to, zda Velká pyramida v Gíze skrývá za svými zdmi síť dosud neobjevených tunelů. Nový výzkum na tuto otázku odpověděl a za pomoci skenů vznikla dokonce mapa, která odhaluje vnitřní strukturu 146 m vysoké pyramidy. Skeny poté identifikovaly tři sousední kameny v základně pyramidy, které zaznamenaly vyšší teploty než ostatní, což naznačovalo, že by se zde mohla skrývat tajná komnata. Ač byl doktor Hawass v minulosti skeptický k užitečnosti takového skenování, ukázalo se, že metoda je účinná.

Nedávno se veřejně střetl s britskými egyptology kvůli jejich teorii, že za zdmi Tutanchamonovy hrobky v jeho pyramidě v Údolí králů se může skrývat tajná pohřební komora.

Navzdory mnoha záhadám, které Velkou pyramidu v Gíze obklopují, nové objevy, jako je například skrytá chodba, stále vrhají světlo na tento starověký div. S rozvojem technologií a nových výzkumných metod je pravděpodobné, že budeme i nadále odhalovat nová tajemství a poznatky o konstrukci a účelu této pozoruhodné stavby.

zdroje: www.dailymail.co.uk, www.nature.com, www.columbian.com