V Chorvatsku se propadá půda pod nohama. Obyvatele děsí záhadné kruhové jámy

Natálie Borůvková | 12. 10. 2022

Obyvatelé vesnice na severovýchodě Chorvatska jsou zděšeni. Obávají se záhadných kruhových jam, kde se půda doslova propadá pod nohama. Co jsou tyto "díry" zač?

Nikdo netuší, kde se vzalo téměř 100 obrovských propadlin. Vědci zkoumají, zda je půda, která po nich zůstala, stále bezpečná.

V Chorvatsku se propadá půda pod nohama

Přišlo to náhle a bez varování. Za ovocným sadem v prostorné zahradě Nikoly Borojeviće se objevily obrovské díry. Jedna z nich měřila 30 m na šířku a 15 m do hloubky a rychle se zaplnila vodou. A skutečně nebyla jediná.

Během několika dalších týdnů se v okolí vesnice Mecenčani a sousední Borojevići na severovýchodě Chorvatska vytvořily desítky takových propadlin. Díra u domu Borojevićů se objevila jen šest dní poté, co v okolí nedalekého města Petrinja udeřilo zemětřesení o síle 6,4 stupně.

Tehdy se jednalo o nejsilnější zemětřesení, jaké kdy Chorvatsko zasáhlo v časovém horizontu čtyřiceti let. Zlikvidováno při něm bylo sedm domů a tisíce jich bylo značně poničeno.

Ačkoli je známo, že podobné sesuvy půdy skutečně mohou být důsledkem zemětřesení, obrovské množství děr, které se objevily v okolí obou vesnic, odborníky zmátlo.

Měsíc po zemětřesení bylo v oblasti o rozloze 10 km2 objeveno téměř 100 propadlin a jejich pokračování nebralo konce. Díra v Borojevicově zahradě je nyní největší v této oblasti. Když se objevila poprvé, byla široká 10 metrů, ale téměř okamžitě se začala zvětšovat.

"Moje žena byla celé dopoledne v domě a občas se podívala z okna," říká Borojevic. "Kolem druhé hodiny odpoledne si na zahradě všimla něčeho zvláštního. Vyšli jsme ven a v našem ovocném sadu byla obrovská díra." V té chvíli se objevil i jeho otec. Během následujících tří měsíců se díra ztrojnásobila.

Obyvatele děsí záhadné kruhové jámy

Borojevičovi však měli štěstí. Další propady už tak milosrdné nebyly a objevily se přímo u domů či dokonce pod nimi. Odborníci hned začli řešit, co za jejich vznikem skutečně stojí. Jedna z nich údajně málem pohltila místního farmáře i s jeho traktorem.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Neobvykle velký počet propadlin na jednom místě přitáhl pozornost místních i zahraničních geologů. Ti chtějí pochopit, jak a zdali vůbec mohlo zemětřesení tento jev způsobit.

Zemědělec na Opavsku sklízel řepu. Našel skvostný zlatý šperk z doby bronzové
Magazín

Zemědělec na Opavsku sklízel řepu. Našel skvostný zlatý šperk z doby bronzové

"Tolik děr nikdo nečekal," říká seismolog Josip Stipčević z katedry geofyziky na Přírodovědecké fakultě v Záhřebu. Slavný chorvatský geofyzik Andrija Mohorovičić studoval seismogramy zemětřesení v Pokupsku, ke kterému došlo roku 1909 a dospěl k závěru, že seismické vlny se šíří různou rychlostí a procházejí různými vrstvami Země. Vědci tuto oblast dále zkoumají, v naději, že najdou odpověď, zda za vznikem propadlin, jež děsí místní obyvatele, skutečně stojí zemětřesení.

Zdroje:

www.bbc.com

nedd.tiscali.cz

aworkstation.com

Tagy Andrija Mohorovičić Chorvatsko Petrinja půda zahrada Záhřeb zemětřesení