Střet s planetkou, jaderná válka, supervulkán, smrtelný virus nebo nadvláda umělé inteligence. Apokalypsa má podle badatelů i legend mnoho podob. Všechny vedou ke zničení naší civilizace a veškerého života.

I přesto, že hrozba soudného dne nad námi stále pluje jako temný mrak, většina z nás ji nevnímá. Pro vědce je proto obtížné zjistit, jak bychom na ni reagovali. Čtyřčlenný tým vedený Ahreumem Kangem z Univerzity v Buffalu ale přišel s řešením, jak lidské chování otestovat. Svůj výzkum přesunul do virtuálního světa.

Konec světa online

Počítačoví experti pro svůj experiment použili uzavřenou beta verzi multiplayerové online hry MMORPG ArcheAge. V ní hráči stavěli domy, obchodovali, bojovali, farmařili a vylepšovali své prostředí i postavu. Po nějaké době jim bylo oznámeno, že za 11 týdnů server zanikne a s ním i jejich online alter ego. 

„V tu chvíli věděli, že jejich chování nebude mít žádné následky, alespoň z dlouhodobého hlediska. Mohli jsme tak sledovat, zda zahodí morální hodnoty, nebo se naopak budou snažit něco dohnat, vybudovat a zlepšit,” vysvětluje Kang. 

Výzkumníci analyzovali přes 275 milionů záznamů. Ty pak rozdělily do dvou skupin. Do první zařadili jedince, kteří začali vykazovat antisociální chování. Začali zabíjet své spoluhráče, a pak se ze hry předčasně odhlásili. Druhý tým byl naopak mírumilovný a činný až do konce.

Když to nemá cenu

„Začali se sdružovat do menších skupin. Také jsme zachytili zvýšenou aktivitu na komunikačním kanálu, kde se snažili získat kontakty,” říká Ahreum Kang. „Zároveň však přestali vylepšovat svou postavu.” 

Vědce to vedlo k zamyšlení, že pod hrozbou apokalypsy se jedinci nezabývají seberozvojem, ale naopak se snaží posilovat sociální vztahy mezi rodinou a přáteli a budovat nové. 

Zdroje: www.cnet.com, www.vosveteit.zoznam.sk, www.iflscience.com