A tak se jeden z indických chrámů projednou proslavil něčím jiným, než jen spiritualitou či fascinující architekturou.

Nenápadný indický chrám skrýval poklad za 22 miliard dolarů

Indická svatyně se tak dostala do všech světových zpráv ne díky duchovnímu přínosu, jak by se u takových staveb očekávalo, ale bohatstvím, které se našlo uvnitř.

Jak se ukázalo, chrám Sree Padmanabhaswamy, který se nachází v jihoindickém městě Thiruvananthapuram, ve svých pokladnicích uchovává ohromující jmění v podobě tisíců zlatých mincí.

Ty jsou staré několik století. Mince však nebyly jediným bohatstvím, které v útrobách chrámu bylo zapečetěno. Nalezeny zde byly také zlatá lana, drahé diamanty a mnoho nádherných šperků. Celková hodnota pokladu se zatím odhaduje na rovných 22 miliard dolarů. Kdo ví, zda ale nakonec nebude vyšší.

Pro Indii, jakožto zemi topící se ve velké chudobě, je tak podobný nález něčím, co nikdo nečekal. Ba co víc, k jeho objevení přispěla pouhá náhoda.

Všechno to začalo stížností aktivisty, který podal žalobu. V ní se dožadoval, aby se příslušné chrámové úřady o podobná místa staraly lépe. Když se jeho stížnost dostala až k Nejvyššímu soudu, bylo nakázáno otevřít všechny hrobky uložené ve chrámu k řádné prohlídce. Právě se to nakonec ukázalo být alfou a omegou celého příběhu.

Strhla se o něj obří bitva

Poté, co byl poklad objeven, se strhla bitva o jeho vlastnictví. Tradičně levicová Kérala podala výzvu k předání pokladu vládě, která s ním měla naložit v zájmu veřejnosti. K velkému překvapení s tímto požadavkem ale nesouhlasil sám Oommen Chandy, hlavní ministr státu Kérala. Ten trval na tom, aby nalezený poklad zůstal tam, kde byl objeven. "Patří chrámu, a nikdo by si jej neměl přivlastňovat," uvedl.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Aby se však mohlo určit, kam bude poklad umístěn a kdo bude jeho případným vlastníkem, je potřeba nejprve poklad řádně ocenit a zjistit jeho skutečnou hodnotu. To může trvat i celé měsíce. 

Chrám Sree Padmanabhaswamy je stavba stará stovky let. V dávné historii byl jakýmsi mecenášem mocných panovníků místního státu Travankor. Je definován věžovitými stavbami a jeho bohem je Višnu.

Zdroje:

www.reuters.com

www.npr.org

en.wikipedia.org