Příběh začíná v roce 1984, kdy mniši, znechucení rostoucím množstvím odpadků ve své komunitě, iniciovali výzvu "100 pivních lahví na zdi".

Trochu dost jiný chrám

Pod vedením ředitele Phra Khru Viveka Dharmajahna mniši žádali místní obyvatele a podniky, aby jim darovali použité nápojové obaly. Během následujících dvou let došlo k pozoruhodné proměně, kdy více než 1,5 milionu prázdných lahví od piva Heineken, Chang a Singha našlo nový život jako stavební kameny tohoto obdivuhodného skleněného chrámu.

Jak vypadá? Podívejte se:

Zdroj: Youtube

Nejen že vznikl chrám, ale vyčistila se provincie

Pagoda odrážející světlo skrze barevné lahve slouží jako ohromující připomínka rozsahu znečištění i síly recyklace. Složité vzory vytvořené zarovnáním zelených lahví Heineken a hnědých lahví Chang do stěn a jehlanovité střechy stavby z ní činí vizuální mistrovské dílo. Dokonce i chodníky vedoucí do areálu chrámu zdobí mozaiky z víček od lahví, které ukazují odhodlání mnichů proměnit odpad v krásu.

Tato udržitelná stavba nejenže ušetřila mnichům peníze, které by jinak utratili za tradiční stavební materiály, ale také přispěla k vyčištění provincie. Inovativní využití lahví se rozšířilo i mimo chrám - recyklované skleněné lahve byly použity v různých stavbách, jako jsou obydlí mnichů, veřejné toalety, krematorium a modlitebny.

Svědectví uvědomělého života

Uvnitř chrámu projevili mniši vynalézavost tím, že víčka od lahví použili k vytvoření buddhistického umění, včetně fascinující nástěnné malby Buddhy meditujícího pod stromem. Také podlahy se staly plátnem pro umělecké mozaiky vytvořené ze dna lahví.

Wat Pa Maha Chedi Kaew není pouhou turistickou atrakcí, ale svědectvím o uvědomělém životě a vlivu, který může mít malá komunita na životní prostředí.

Mniši i dnes pokračují ve své misi a sbírají další lahve, aby mohli rozšířit své ekologické stavby. Návštěva této netradiční svatyně vybízí k zamyšlení nad možnostmi recyklace a krásou, která může vzniknout z kolektivního úsilí o udržitelnost.

Pro ty, které tento neobyčejný chrám zaujal, je cesta do Wat Pa Maha Chedi Kaew dobrodružstvím, které stojí za to. Chrám, který se nachází ve čtvrti Khun Han, je zářným příkladem toho, jak kreativita, zapojení komunity a špetka inovace mohou z vyřazených lahví vytvořit fascinující umělecké dílo.

Zdroje:  listverse.com, www.architecturaldigest.com, en.wikipedia.org/wiki/Wat_Pa_Maha_Chedi_Kaew, itsbetterinthailand.com