Z prvního manželství měl budoucí první tajemník UV KSS Nikita Chruščov dceru Juliju a syna Leonida. Když ovdověl, potkal druhou ženu svého života, která mu porodila další tři děti. Ze všech jeho potomků se nejvíce proslavil právě Leonid. Do velké míry k tomu přispěly podivné okolnosti jeho smrti.

Málem přišel o nohu

Do bojové akce proti Finsku se Leonid Chruščov přihlásil jako 22letý dobrovolník. Po vypuknutí sovětsko-německé války již působil coby zkušený letec ve 134. bombardovacím pluku a odvážně zvládal až čtyři bojové lety za den. Koncem července 1941 byl napaden nepřátelskými stíhačkami, které jeho letoun doslova prostřílely. Leonid se dokázal vrátit na základnu, ale přistání bylo tvrdé. Zlomil si nohu tak ošklivě, že mu kost prošla botou.

Lékaři chtěli končetinu amputovat, ale o tom nechtěl Leonid ani slyšet. Na doktora vytáhl pistoli a donutil ho, aby se nohu pokusil zachránit operací. Zákrok dopadl úspěšně. Leonid měl sice od té doby jednu nohu kratší než druhou, avšak neskončil jako mrzák a mohl chodit.

Rekonvalescence se nicméně vlekla dlouho a pilot se nudil. Z dlouhé chvíle trénoval mušku střílením do lahví postavených na hlavách svých přiopilých kamarádů. Jednoho přitom nechtěně zabil a incident musel vysvětlovat před válečným soudem. Přesto mu bylo povoleno vrátit se na frontu a pokračovat v dráze pilota.

Stíhačka vybuchla, pilot zmizel

Tentokrát už Leonida neposadili do bombardéru, ale do stíhačky. Stihl ještě získat Řád Rudého praporu za statečnost, než ho Němci 11. března 1943 u města Žizdra sestřelili. Jeho letoun explodoval a rozpadl se na kusy. Nikdo netušil, zda se Leonid katapultoval nebo zemřel ještě ve vzduchu. Sovětští piloti i partizáni po dlouhé dny marně hledali jeho tělo. Mladý Chruščov se vypařil.

Protože byl jeho otec už v té době vlivným členem politbyra, o havárii se vyrojila řada spekulací. Podle jedné verze Leonid přežil a padl do zajetí Němců, čímž se stal dle Stalinovy doktríny zrádcem. Stalin ho pak nechal i přes plačtivé prosby Nikity Chruščova popravit.

Tuto historku ovšem Chruščovova rodina striktně popírá. "Takové spekulace mají jediný cíl: poškodit jméno mého dědečka, který odsoudil Stalinovy represe a popravy," uvedla v roce 2008 Leonidova dcera Julija. Pro ni samotnou byl otec hrdinou, který padl v boji při obraně vlasti.


Zdroje: https://en.wikipedia.org/, https://www.sfgate.com/