www.nbcnews.com, abcnews.go.com

Dvě čínská slunce

V Číně se podařilo na video zachytit západ dvou sluncí. Jedno bylo oranžové, a tak nějak rozmazané. Druhé ostré, byla to zářivá žlutá koule. Slunce byla vedle sebe, jedno jen o maličko výš. Záběry odvysílala čínská televize a poté se rychle šířily po internetu. Vzbudily zájem i otázky. Je to fake? Může to být pravda? Jaké je pak vědecké vysvětlení? 

Pohledem vědců

Video vzbudilo i vědeckou pozornost. Astronom Jim Kalera z Illinoiské univerzity se domnívá, že dvojitý obraz slunce není počítačově upraven, ale jde o velmi vzácný jev optické refrakce, kterou způsobila nějaká skvrna v atmosféře. A že tento velkolepý jev, který nemá zcela jasné vědecké vysvětlení, je v jistém smyslu jakési mámení.

Podobného názoru je vědec Grant Perry z Kooperativního institutu pro satelitní a meteorologická studia Wisconsinské univerzity. „Není to běžný optický jev, který zde pozorujeme,“ řekl pro abcNews. Dále uvedl, že se nezdá, že by se jednalo o nějaké odrazy prvků objektivu. 

To si však nemyslí Les Cowley, který spravuje britskou webovou stránku Atmospheric Optics. „Každý rok mi přijde mnoho fotografií, které vypadají jako pozorování v Číně. Na některých jsou více než dvě slunce. Téměř vždy se jedná o artefakty, které jsou výsledkem fotografování přes okna nebo použití plošných filtrů na fotoaparátu. Téměř jistě se jedná o odraz způsobený fotografováním přes okno,“ myslí si o dvou čínských sluncích.

Zdroj: Youtube

Miráž

Michael Shara, astrofyzik z newyorské Richard Gilder Graduate School připustil, že se může jednat o „vzácný přelud způsobený zhuštěnými ledovými částicemi“. Avšak nevyloučil, že snímek dvou sluncí mohl vzniknou nějakou závadou na objektivu kamery, ani že mohl být upraven ve photoshopu. S jasnějším vysvětlením přišlo několik dalších astronomů. Říkají, že ledové krystalky v atmosféře nebo znečištění můžou ohýbat světlo a způsobit „přelud“, ale ten je obvykle vertikální. Nezpůsobil by obraz dvou sluncí vedle sebe.

Dvě slunce nebo dva měsíce lze na obloze skutečně spatřit. Jde o tzv. miráže, optické jevy, přeludy, které mají vědecké vysvětlení. Jsou to například „sundogs“ nebo „moondogs“ – boční slunce nebo měsíc, sluneční sloupy nebo hala. Vznikají odrazem slunečního nebo měsíčního světla v krystalcích ledu, které lámou nebo ohýbají světlo. Vznikají tak dva obrazy slunce nebo měsíce obvykle nad sebou, vertikálně. Je však možné, jak zmínil Kalera, že v případě dvou čínských sluncí se před skutečné Slunce mohla připlést nějaká hustá část atmosféry. A neobvyklý jev byl na světě.

Koneckonců, video má velmi nízké rozlišení, a tak není možné vyvozovat jakékoli jednoznačné závěry, shodli se vědci.