Nad Čínou se rozzářila dvě Slunce. Podívejte na záhadný úkaz. Nakonec se jej povedlo vysvětlit

Elena Velímská | 27. 2. 2023

Příroda nás dokáže potěšit, okouzlit a občas potrápit. Čas od času poskytne obrázky, které hodně překvapí. Když se na internetu objevila fotka, jak nad Čínou zasvítila dvě sluníčka, pak bylo nasnadě ptát se, zda je to skutečnost, šikovná fotomontáž či jen optický klam.

www.nbcnews.com, abcnews.go.com

Dvě čínská slunce

V Číně se podařilo na video zachytit západ dvou sluncí. Jedno bylo oranžové, a tak nějak rozmazané. Druhé ostré, byla to zářivá žlutá koule. Slunce byla vedle sebe, jedno jen o maličko výš. Záběry odvysílala čínská televize a poté se rychle šířily po internetu. Vzbudily zájem i otázky. Je to fake? Může to být pravda? Jaké je pak vědecké vysvětlení? 

Webbův teleskop zachytil neuvěřitelný vesmírný objekt: Vědci ještě nikdy nic podobného neviděli
Magazín

Webbův teleskop zachytil neuvěřitelný vesmírný objekt: Vědci ještě nikdy nic podobného neviděli

Pohledem vědců

Video vzbudilo i vědeckou pozornost. Astronom Jim Kalera z Illinoiské univerzity se domnívá, že dvojitý obraz slunce není počítačově upraven, ale jde o velmi vzácný jev optické refrakce, kterou způsobila nějaká skvrna v atmosféře. A že tento velkolepý jev, který nemá zcela jasné vědecké vysvětlení, je v jistém smyslu jakési mámení.

Podobného názoru je vědec Grant Perry z Kooperativního institutu pro satelitní a meteorologická studia Wisconsinské univerzity. „Není to běžný optický jev, který zde pozorujeme,“ řekl pro abcNews. Dále uvedl, že se nezdá, že by se jednalo o nějaké odrazy prvků objektivu. 

To si však nemyslí Les Cowley, který spravuje britskou webovou stránku Atmospheric Optics. „Každý rok mi přijde mnoho fotografií, které vypadají jako pozorování v Číně. Na některých jsou více než dvě slunce. Téměř vždy se jedná o artefakty, které jsou výsledkem fotografování přes okna nebo použití plošných filtrů na fotoaparátu. Téměř jistě se jedná o odraz způsobený fotografováním přes okno,“ myslí si o dvou čínských sluncích.

Zdroj: Youtube

Miráž

Michael Shara, astrofyzik z newyorské Richard Gilder Graduate School připustil, že se může jednat o „vzácný přelud způsobený zhuštěnými ledovými částicemi“. Avšak nevyloučil, že snímek dvou sluncí mohl vzniknou nějakou závadou na objektivu kamery, ani že mohl být upraven ve photoshopu. S jasnějším vysvětlením přišlo několik dalších astronomů. Říkají, že ledové krystalky v atmosféře nebo znečištění můžou ohýbat světlo a způsobit „přelud“, ale ten je obvykle vertikální. Nezpůsobil by obraz dvou sluncí vedle sebe.

Dvě slunce nebo dva měsíce lze na obloze skutečně spatřit. Jde o tzv. miráže, optické jevy, přeludy, které mají vědecké vysvětlení. Jsou to například „sundogs“ nebo „moondogs“ – boční slunce nebo měsíc, sluneční sloupy nebo hala. Vznikají odrazem slunečního nebo měsíčního světla v krystalcích ledu, které lámou nebo ohýbají světlo. Vznikají tak dva obrazy slunce nebo měsíce obvykle nad sebou, vertikálně. Je však možné, jak zmínil Kalera, že v případě dvou čínských sluncí se před skutečné Slunce mohla připlést nějaká hustá část atmosféry. A neobvyklý jev byl na světě.

Koneckonců, video má velmi nízké rozlišení, a tak není možné vyvozovat jakékoli jednoznačné závěry, shodli se vědci.

Podívejte na nové úžasné záběry: Od Slunce se urval kus žhavé masy a proměnil se v obří tornádo
Magazín

Podívejte na nové úžasné záběry: Od Slunce se urval kus žhavé masy a proměnil se v obří tornádo

Tagy Čína Grant Perry Internet Slunce