www.en.thevalue.com,www.christies.com, www.dustyoldthing.com

Na první pohled vypadá jako miliony dalších nádob, které najdete po celé Číně i mimo ni. To, že není ničím výjimečná, si myslela i její majitelka, která ji zdědila po svém strýci v roce 1997. Jelikož netušila, jak baňatou a trochu kýčovitou vázu použít, umístila ji do předsíně, kde sloužila k uložení deštníků a vycházkových holí.

Jednoho dne si nádoby všiml rodinný známý, který se zajímá o starožitnosti. Přesvědčil majitele, aby pozůstalost poslali do Londýna, kde sídlí aukční společnost Christie's. Zde ji začali zkoumat specialisté na čínská umělecká díla Chi Fan Tsang a Marco Almeida.

Čínská váza z dynastie Ming

„Jakmile jsem ji spatřil, tušil jsem, že stojím před něčím zvláštním. Nebyla to obyčejná dekorativní váza,” říká Almeida. „Zkontrolovali jsme základnu, kvalitu kobaltové modři použitou na malbě, styl kaligrafických značek a texturu glazury. S příběhem, jak se dostala do rodinného dědictví, bylo jasné, že jde o významný objev.”

Váza byla zakoupena ve Francii na počátku 20. století. „V té době byla Evropa skvělým místem, kde bylo možné získat kvalitní čínská umělecká díla. Už tehdy byla drahá,” vysvětluje specialista. 

Nádoba byla zhotovena za vlády císaře Xuande, což je období, které znalci považují za vrchol výroby čínského modrobílého porcelánu. Spojilo se v něm panovníkovo nadšení a technická vynalézavost. Zdobené artefakty se vyráběly v 58 pecích v Jingdezhenu. Historici předpokládají, že jen v roce 1433 bylo pro dvůr vyprodukováno 443 500 kusů porcelánu.

Drahý stojan na deštníky

„Na váze je namalovaný drak s pěti drápy. To byl symbol císaře,” říká Chi Fan Tsang. „Na vrchní části jsou také čtyři hlavy mýtických zvířat, což je docela neobvyklé. Myslíme si, že takto ozdobené nádoby se používaly při rituálech nebo ceremoniích.”

Zdroj: Youtube

V roce 2016 se majitelé vázy rozhodli, že ji prodají. Byla vydražena za 450 milionů korun. „Byl to neuvěřitelně drahý stojan na deštníky,“ říká Almeida s úsměvem.