Váza v krabici od bot

Aukční síň Sotheby's sídlící v Paříži zažila nevídaný šok, když vydražila starou vázu za necelých 15 miliónů korun. 

Váza je unikátní tím, že dlouhé roky ležela mezi další veteší na půdě starého domu. Zdědil ho francouzský prodávající po svých prarodičích. Váza však ušla delší cestu. 

Prarodiče majitele zdědili vázu po svém strýci po jeho smrti v roce 1947. Byla součástí domu, který kromě ní zahrnoval také dvě dračí roucha, čínský porcelán a bronzové zrcadlo. 

Prarodiče však starou vázu uložili do papírové krabice od bot, protože se jim předmět nezdál dostatečně hezký na to, aby jej kdekoliv v domě vystavili. 

Když za několik dlouhých let zdědil byt jejich vnuk spolu s celým vybavením, tj. včetně všech předmětů uložených na půdě, neměl sebemenší tušení, jaký poklad se v jeho domě nachází. Kus starého porcelánu se mu nelíbil, a tak se ho rozhodl zanést do aukční síně Sotheby's a prodat. 

Váza zabalená v novinách a uložená v krabici od bot však rychle získala na popularitě. Ukázalo se, že jde o významné umělecké dílo, které pochází z Číny 18. století. 

Milionová hodnota

Jakmile se váza ocitla v aukční síni Sotheby's, způsobila původním majitelům nemalý šok. Jako velmi vzácný kousek čínské kultury se vydražila za dvacetinásobek předpokládané ceny. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Prodala se za necelých 15 miliónů korun. Dosáhla tak nejvyšší možné ceny, za jakou se kdy podobný předmět v tomto aukčním domě prodal.

Olivier Valmier, odborník na asijské umění a pracovník aukční síně Sotheby's řekl, že majitel vázy přinesl předmět osobně. „Když mi krabici položil na stůl a my ji otevřeli, byli jsme všichni ohromení krásou tohoto vzácného díla."

„Je to velké umělecké dílo... je to, jako bychom právě objevili Caravaggia," dodal Valmier s tím, že se jedná o zcela mimořádný objev, který nemá v historii síně obdoby. 

Váza z dynastie Qing je přibližně 30 cm vysoká. Je vyrobená ve tvaru cibule a vzácná je také díky precizně zdobenému designu a zlaté výšivce kolem hrdla. 

Původní majitelé tak ani zdaleka neměli tušení, jak vzácný poklad v krabici od bot se na jejich půdě vlastně nachází. To, že byla váza vyrobená pro císaře Qianlonga slyšeli poprvé. „Váza se nám příliš nelíbila a nelíbila se ani mým prarodičům," řekl majitel.

Cenu enormní hodnoty zaplatil jeden asijský kupec po přibližně 20 minutách dražby. Odnesl si výjimečný kus porcelánu s velmi propracovanými a náročnými vzory. Původní majitel vázy si namísto toho odnesl nemalý obnos, díky kterému už nikdy nebude muset počítat peníze. 

Zdroje: www.countryandtownhouse.com, www.standard.co.uk, www.theguardian.com