Dynastie Ming

Vznik této pozoruhodné vázy spadá do období vlády dynastie Ming považované za jednu z nejvýznamnějších dynastií v čínské historii. Vládla v Číně mezi lety 1368 až 1644, měla blahodárný vliv na nesmírný hospodářský i společenský rozkvět země a z Pekingu vytvořila hlavní město Číny. Dynastie Ming udělala z Číny jednu z nejvyspělejších zemí na planetě své doby.

Čína za dynastie Ming byla nejvýznamnější zemí světa

Panování dynastie Ming přálo nesmírnému kulturnímu rozvoji Číny. Právě tehdy vznikla Velká čínská zeď a také Zakázané město. Umění, literatura, kaligrafie a keramika zažívaly svůj zlatý věk a byly nejžádanějším zbožím svého druhu na celé planetě.

Číňané doby Ming podnikali daleké zámořské plavby do Asie, Indie, Perského zálivu a východní Afriky. Cílem byl obchod a s obchodem se do světa dostávalo nejrůznější čínské zboží, obilí a zemědělské produkty i cenná čínská umělecká díla.

Případ „opilé vázy“

O náhodné objevy uměleckých artefaktů astronomických hodnot ale není nouze. V jakési americké nálevně používali k trvalému otevření dveří nádobu, která pro svůj neobvyklý tvar majiteli sloužila jako váza. Jeden z hostů ji ale použil jako zarážku dveří. A tak to i zůstalo. Byla však nazývaná „opilou vázou“, neboť pro svůj tvar nebyla příliš stabilní a často se kácela. Až v roce 1924 jeden z návštěvníků ve váze poznal úžasný artefakt z období dynastie Ming. Váza však již byla natolik otlučená, že svoji původní hodnotu téměř ztratila.

Mohlo se to stát i na Long Islandu, kdyby…

I velmi vzácná „měsíční“ váza plochého lahvového tvaru z období dynastie Ming sloužila jako obyčejná běžná zarážka dveří. Její majitelé ji měli přivázanou k dřevěnému podstavci, kterým podkládali domovní dveře, aby se nezavíraly. Snad to dokonce mohlo dopadnout podobně, jako s onou „opilou vázou“, kdyby rodina – náhodou – neviděla reklamu aukční síně Sotheby‘s na vázu podobného tvaru a barev. Majitelé svůj „kousek“ vzali a k šoku svému i aukčních kurátorů zjistili, že jejich „zarážka dveří“ má vyvolávací cenu odhadovanou mezi 600 000 až 900 000 dolarů.

Bílá váza dekorovaná kobaltovou modří byla nakonec v roce 2011 vydražená na aukci Sotheby’s v Hong Kongu za neuvěřitelných 21,6 milionů dolarů.

I takové příběhy se dějí

Stačí si prolistovat zprávy aukční síně Sotheby’s, abychom zjistili, že takové příběhy se dějí. Podobná váza se například po celá desetiletí povalovala v jednom anglickém domě v místech, kde výhradně žila pouze domácí zvířata, jiná sloužila jako domácí svícen. Nestojí tedy za to poohlédnout se i u vás doma…?

 Zdroje: www.novinky.cz, www.dailymail.co.uk