Jezero Dongting Hu

V provincii Chu-nan se na bažinaté rovině rozprostírá druhé největší čínské jezero Tung-tching-chu (čínsky „Dongting Hu“), do kterého se vlévá nejdelší řeka Jang-c’-ťiang. V období záplav jezero pojme mnoho vody i z dalších řek a jeho plocha čítající okolo 3000 km2 se může až desetinásobně zvětšit. Nezvyklé sucho způsobilo téměř 70% úbytek vodní plochy a na dně jezera se obnažily nezvyklé hranaté útvary, které byly jasně patrné na letecky pořízených záznamech.

Staré mýty

Mnozí lidé se začali dohadovat, zda objekty, uspořádané do zvláštních vzorů tvořících jakési obří bludiště, souvisí s dávnou bájí. Někteří obyvatelé totiž věří legendě o jezeře Dongting, jehož jméno znamená „Jeskynní dvorana“. Objekty lidé začali považovat za vchod do této mýtické jeskyně. Podle legendy v ní žijí bohyně řek Xiang Ehuang a Nüying s Dračím králem, který vládne vodám a počasí.

Záhadné symboly

Po uveřejnění záznamů na sociálních sítích začali lidé vášnivě spekulovat o původu těchto záhadných tvarů. Úžasný a dechberoucí pohled na obrazce tvořené kvádry velkými jako fotbalová hřiště a uvnitř vytvářející vzory, které připomínají staré symbolické písmo, podnítilo domněnky o pozůstatcích staré civilizace.

Jiní z účastníků debaty věřili, že symboly, tvořené ze zvláštních objektů a viditelné pouze z výšky, jsou mimozemského původu. Další z verzí bylo, že neobvyklý ústup vody pomohl odhalit starobylé hrobky neznámé, dávno zaniklé, civilizace, která zde sídlila před zatopením území vodou.

Zdroj: Youtube

Opravdu to jsou pasti na ryby?

Z oficiálních míst správního výboru jezera East Dongting přišlo vysvětlení celé záhady, které bylo zveřejněné v deníku South China Morning Post. Bažinatá oblast byla vždy pod vodou, a proto nejsou žádné důkazy o existenci staré civilizace a jejich hrobkách. S velkou pravděpodobností se jedná o zbytky starověkých zděných rozhraní „ai wei“, které byly používáné některými národy pro rybolov.

Teorii o pastech na ryby podporují i zástupci vodohospodářské společnosti ze Shanghai Yishui Environment Technology Company. Běžnou nelegální praxí rybářů, při lovení ryb, bylo využití nízkých zídek „ai wei“. Pohyb vody, tím, jak stoupá a klesá hladina jezera, vháněl ryby do ohraničených míst. Dostaly se tak do pastí a rybolov byl jednodušší a úspěšnější. Stáří těchto rybích ohrad není známé. Místní správa, v rámci potírání nelegálního rybolovu, jejich používání zakázala a nařídila roku 2018 demontáž.

Přes všechna vyjádření oficiálních míst si lidé nedají vzít mýtický a tajuplný podtext celého příběhu a dál věří v jeho záhadné symboly.

Zdroje: www.scmp.com/news, www.youtube.com, www.curiosmos.com