Děsivý nález

V provincii Šen-si se podařil zcela výjimečný nález. Vědci zde odhalili prastaré mauzoleum plné terakotových vojáků, vážených úředníků a válečných koní. 

Na první pohled nenápadné čínské pole odkrylo v roce 1974 jeden z největších archeologických nálezů všech dob. 

Skutečnou perlou pak byl objev hrobky Čchin Š'-chuanga, prvního císaře dynastie Čchin. Ten vládl zemi v rozmezí let 221-210 př. n. l.. 

Hrobka Š'-chuanga byla zavřená od chvíle jeho pohřbení, tedy více než 2000 let. Důvodem jejího otevření byl strach, aby nedošlo k případnému poškození nálezu včetně císařových ostatků. To ale nebylo jediné, čeho se vědci obávali. 

Hrobka plná strašlivých pastí

Pokud by vědci poškodili jen malou část mauzolea, ztratili by velice cenné historické důkazy. Informace o tom, jak lidé tehdejší doby žili, by přišly na zmar. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Přesto se vědci nevzdávali a hledali optimální způsob, jak hrobku Š'-chuanga otevřít a nic při tom neponičit. Metod se nabízelo několik. 

Poté, co zamítli jakýkoliv invazivní způsob, kterým by mohli do hrobky proniknout a u kterého by hrozilo mechanické poškození, obrátili se na miony. Neinvazivní subatomární produkt využívající kosmického záření. 

Za pomoci této techniky dochází ke srážení atomů v zemské atmosféře. Výsledkem je jakýsi pokročilý rentgen, který umožňuje nahlédnout do jakýchkoli struktur bez obav z jejich případného poškození. 

Jakmile se vědcům podařilo za pomoci miomů vstoupit do hrobky Š'-chuanga, oněměli hrůzou. Čekalo je tam velké překvapení. Ukázalo se, že Š'-chuangova hrobka je plná nástražných systémů v podobě kuší a šípů. 

Ty sem byly umístěný z důvody císařovy posmrtné ochrany s cílem zabít každého, kdo by se jen pokusil narušit jeho odpočinek. Ačkoliv vědci netuší, nakolik jsou nalezené kuše a šípe skutečně funkční, rozhodli se nepokoušet osud. 

Další hrozbou pak byla rtuť. Ta byla v hrobce nastavená tak, aby neustále tekla. Měla být napodobeninou řek Jang-c'-ťiang a Žluté řeky a chránit císaře před nezvanými hosty. Jakmile vědci rtuť spatřili, dál už neudělali ani krok. 

www.unilad.com, www.indy100.com, www.viva.co.id