Nebezpečí cirhózy

Při podezření na problémy s játry poskytovatelé zdravotní péče obvykle nařídí řadu testů k posouzení funkce jater a určení závažnosti cirhózy. Ty mohou zahrnovat např. laboratorní testy. 

Krevní testy se používají k odhalení abnormalit, jako je zvýšená hladina bilirubinu nebo specifických enzymů indikujících špatnou funkci jater. Kromě toho patří ke standardním postupům screening virů hepatitidy a posouzení schopnosti srážlivosti krve pomocí mezinárodního normalizovaného poměru.

Existují různé neinvazivní zobrazovací techniky, jako je tranzientní elastografie (ultrazvukové vyšetření) nebo vyšetření magnetickou rezonancí, které pomáhají vyhodnotit tuhost nebo poškození jater. Tato vyšetření pomáhají potvrdit diagnózu a posoudit rozsah poškození jater.

Cirhózu jater lze odhalit pomocí biopsie. I když to není vždy nutné, biopsie může prokázat závažnost poškození jater a přesně určit základní příčinu cirhózy.

Léčebný postup u cirhózy závisí na její příčině a závažnosti. Hlavními cíli jsou zpomalení progrese onemocnění, zvládnutí příznaků a prevence komplikací. Mezi strategie léčby patří i řešení základních příčin. 

Základní příznaky

To má pro léčbu cirhózy zásadní význam. Řešení základních příčin může zahrnovat léčbu závislosti na alkoholu, snížení hmotnosti při nealkoholickém ztukovatění jater nebo užívání specifických léků na kontrolu hepatitidy B nebo C.

Jak se liší akutní a chronické jaterní selhání, zjistíte na videu:

Zdroj: Youtube

A jak se cirhóza jater projevuje? Tady jsou nejčastější příznaky:

Trávící obtíže, nadýmání a plynatost, snížení chuti k jídlu, hubnutí, ochablost a úbytek svalové hmoty, snížený sexuální apetit, přerušení menstruačního cyklu, tlak v pravém podžebří snadno zaměnitelné s obtížemi žlučníku, krvácení z jícnu, žlutá kůže, zarudnutí dlaní, vypadávání vlasů a zácpa.

Objevit se může i svědivost kůže, náhlá únava a bolest.

Postihuje častěji ženy

V pokročilých stadiích, kdy je funkce jater vážně ohrožená, může být jedinou reálnou možností transplantace jater. Studie ukázaly, že cirhóza jater postihuje častěji ženy než muže. Důvodem jsou genetické predispozice. 

Ty jsou u žen až 5x větší než u mužů. Ženy mají jiné žaludeční enzymy. Ty si s odbouráváním látek v alkoholu neumí poradit. Navíc konzumované množství alkoholu, které je pro ženy rizikové, je o polovinu menší než u mužů. K cirhóze se lze dopracovat za deset let pravidelného pití alkoholu.

Komplikace spojené s cirhózou, jako je hromadění tekutin, portální hypertenze, infekce, zvýšené riziko rakoviny jater a jaterní encefalopatie, vyžadují cílené léčebné postupy přizpůsobené individuálním potřebám pacienta.

www.ncbi.nlm.nih.gov, stemcellres.biomedcentral.com, www.ncbi.nlm.nih.gov