Šeptalo se o něm, že se narodil díky kouzlu. Jeho matka, původně švadlena, totiž slíbila vládci Sima Yu, že mu porodí syna. Překvapený muž zoufale potřeboval dědice, proto s odvážným návrhem služebné souhlasil. V roce 362 tak spatřil světlo světa malý Sima Yao.

O deset let později už jako císař Xiaowu seděl na trůnu a sledoval mocenské boje, které v jeho zemi panovaly. Ty často vyústily v násilné rozbroje. Mladík, místo toho, aby se společně se svou regentkou a generály snažil situaci nějakým způsobem vyřešit, raději četl klasické čínské texty a psal poezii. 

Císař Xiaowu

To mu zůstalo až do dospělosti. Ve svém bratru Simu Daozimu navíc našel spojence. Byli posedlí hodováním a pitím. Nezkrotila ho ani jeho manželka Wang Fahui, jež jeho koníček sdílela až do své smrti v roce 380.

Zdroj: Youtube

Císař Xiaowu se už nikdy neoženil. Sám však nezůstal. Mezi jeho hlavní konkubíny patřila Ctěná lady Zhang. O páru se říkalo, že spolu tráví tolik času, že cizinci nemají téměř žádnou šanci získat u panovníka audienci.

Lady Zhang byla rázné povahy. Byla obviňována z toho, že si kvůli ní vládce již nehledá novou manželku nebo, že neplodí levobočky s jinými milenkami. Není divu. Její pozice ji zajišťovala nejen moc, ale především bohatství.

Nevhodný vtip

Svého postavení se nehodlala vzdát. Jednou večer, když byl Xiaowu znovu opilý, se však stalo něco nečekaného. „Drahá,” smál se od ucha k ucha. „Tobě vlastně už táhne na třicet. Měl bych si najít někoho mladšího,” zamyslel se a podíval se na ni s pobavením. Jeho přátelé se začali chichotat. Lady Zhang však zmrzl úsměv na rtech. 

„Takto mě veřejně ponížit. Naznačit, že mám jít. Vždyť bych přišla o všechno. To určitě!” Po skončení večírku zamířila žena do císařových komnat. Nebyla sama. Doprovázeli ji dva její služebníci. U dveří podplatila strážné a vkročila dovnitř. Panovník chrápal. „Uduste ho!” nařídila. Na druhý den tvrdila, že Xiaowu zemřel ve spánku. I přesto, že pravda vyšla brzy najevo, nikdo mužovu smrt neřešil. Následujícího dne nastoupil na trůn jeho nejstarší syn Sima Dezong.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.cracked.com, www.historycollection.com