Porod ve středověku: žena Jana Lucemburského jej přežila, ale cena byla vysoká

Magda Skřivánková | 31. 5. 2020
Císařský řez
Porodní báby a asistentky
Jizva po císařském řezu

První zmínky o císařském řezu pochází ze starověku. Tehdy se ale prováděly jen na mrtvých ženách. Podle nařízení panovníka Numa Pompilia nemohla být žena pohřbena s plodem v těle. Zlom přišel na začátku sedmnáctého století, kdy se lékaři pokoušeli provést sekci a zachránit matku i dítě. Šance na přežití byly bohužel minimální.

Život nebo dítě?

Císařský řez, při kterém přežila matka i dítě, se odehrál na začátku šestnáctého století. Švýcarský zvěrolékař postupoval stejně jako u kastrací prasat. Ženě jedním tahem rozpáral břicho a vyndal živé, zdravé a čilé dítě. Zákrok byl nesmírně bolestivý. Znalosti o lidské fyziologii a anestezii byly tristní. Léčilo se stylem pokus - omyl.

Tři století byl císařský řez zahalen tajemstvím a prováděn téměř řeznickým způsobem. Poprvé jako o chirurgickém zákroku se o něm ve svých knihách zmínil Scultetus a později Voelter a Heister. V 18. století byl řez častější, ale úmrtnost žen se blížila stoprocentní hranici. Zákrok se prováděl bez anestezie a v nesterilních podmínkách. V drtivé většině případů ženy po pár dnech podlehly infekci pobřišnice. Byly zubožené a vyčerpané. Děloha se nešila a otevřená se nechávala i břišní stěna. Z ran vytékal čpavý sekret a hnis.

V Čechách se první císařský řez na živé ženě uskutečnil v roce 1786. Žena nedokázala dítě porodit přirozeně a po několika dnech marných snah se plukovní chirurg Josef Staub ujal skalpelu. Dítě se narodilo mrtvé a žena zemřela vyčerpáním druhý den.

Situace se zlepšila až po druhé světové válce, kdy se začala používat antibiotika, léky na utlumení bolesti a krevní transfuze.

Porod ve středověku: nulová hygiena, zaříkávačky a smrtelná horečka omladnic
Magazín

Porod ve středověku: nulová hygiena, zaříkávačky a smrtelná horečka omladnic

Zázrak

K akutní sekci pravděpodobně došlo už 25. února 1337 během porodu Václava Lucemburského. Lidé přítomní porodu měli za to, že Beatrix Bourbonská je mrtvá a svolili k řezu. Druhá žena Jana Lucemburského ale jen únavou upadla do mdlob a zákrok přežila. Bylo to považováno za zázrak. I díky náročnému porodu a jménu Václav, které bylo odkazem na zemského patrona, měla Beatrix se svým synem velice blízký vztah.

Porodní báby

V 18. století se s porodními bábami roztrhl pytel a byly nápomocné při všech porodech na venkově. Při komplikacích přivolaly ranhojiče a lazebníky. Lékaři byli jen pro vyvolené a vyšší společenskou vrstu. Báby se opíraly o zkušenosti a čerpaly z povídání svých matek a babiček. V roce 1753 vydala Marie Terezie "Generální řád pro Království České". Porodní báby musely skládat přísahu a dva měsíce sloužit v porodnici. Upsaly se poctivosti a pečlivosti a nesměly čerstvým matkám ani novorozencům po dobu šesti neděl podávat léky. Za předčasné a vědomé vypuzení plodu z těla matky byly tvrdě trestány.

Po porodních babkách byla sháňka, ale platit jim lidé nechtěli. Na venkově si vydělaly kolem 120 korun za rok, ve městě o stovku víc. Ty, které měly tu čest rodit u královského dvora nebo rovnou následníky trůnu, si za hladký průběh porodu přišly na tisíc zlatých.

Tagy Beatrix Bourbonská Císařský řez Česko druhá světová válka Jan Lucemburský Marie Terezie Habsburská Numa Pompilius porod Václav Lucemburský