Historici a antropologové tvrdí, že logické hádanky se objevily již v době, kdy si člověk uvědomil svou vlastní identitu. Jejich velká obliba prý spočívá v intenzivním prožívání emocí, které jejich řešení doprovází. 

Na začátku cítíme zvědavost a chuť přijít věci tzv. na kloub. Následuje fascinace zjevnou nesmyslností problému a hluboké ponoření do luštění. Pokud úlohu vyřešíme, pohltí nás vlna zadostiučinění. Zajímavostí je, že vzrušení přijde i ve chvíli, kdy si s úkolem nevíme rady a necháme si poradit. Věříme totiž, že příště na odpověď přijdeme sami.

Matematická hádanka

Jaké emoce prožijete při řešení této hádanky, která je součástí vstupního testu na základní školu v Hongkongu? Obsahuje obrázek se šesti parkovacími místy. Jedno z nich zakrývá auto. Čísla jsou v pořadí 16, 06, 68, 88, ?, 98. Úkolem je nahradit otazník správným řešením.

„Hlavním problémem tohoto rébusu je, že řada lidí hledá složité algebraické a číselné vzorce nebo používají známé matematické postupy,” říká britský autor hlavolamů David Bodycombe. „Výsledek se přitom skrývá pouze v kreativním myšlení a fantazii.”

Jaké číslo auto zakrývá? Odpověď je opravdu jednoduchá. Mnoho dospělých na ni však nepřijde. Málokoho totiž napadne, aby se na parkoviště podíval z jiného úhlu. Konkrétně vzhůru nohama.

Ztracené číslo

Pokud obrázek obrátíte, získáte hodnoty 91, 90, 89, 88 a 86. Na první pohled tak bude jasné, že na místo otazníku patří číslo 87.

„Je to tak snadné, že tomu ani nedokážeme uvěřit,” směje se Bodycomb. „Šestileté děti však s touto hádankou nemají problém. Zatím nejsou zatížené matematickými operacemi, které se v průběhu let učíme,” vysvětluje.

Zdroje: www.iltuocruciverba.com, www.theaustralian.com.au, www.topky.sk