Krev se skládá se z pevné složky, kterým říkáme krvinky a krevní buňky. Druhá část je tekutá složka, kterou nazýváme krevní plazma. Dohromady se starají o správné fungování krve v těle.

Odborníci mluví o krvi, jako samostatném orgánu. Právě proto se onemocněním a zkoumání krve zabývá samostatný obor, který se jmenuje hematologie. V těle ženy proudí 4,5 litru krve, a v mužském těle 5 litrů, i když hodnoty jsou orientační.

Krev koluje v našich cévách a přenáší kromě kyslíku ještě živiny a hormony. Také z těla odvádí odpadní látky. Pokud máme zdravou krev, jsme fit i my. Možná vás to nikdy nenapadlo, ale svou krev si můžete vyčistit.

Není to nic složitého a takový detox krve vás vyjde na pár korun. Základem očisty je několik úplně obyčejných potravin. Hotová kouzla totiž dokáže pampeliška, šípek, česnek, citron, červená řepa nebo kari.

Bylinková očista

Nejlepší detoxikační nápoj si připravíte jednoduše z pampelišky, kopřivy a jitrocele. Právě nyní je ideální doba pro sběr, protože pampelišky najdete všude. Čistící účinky má celá rostlina. Poradíme vám, jak si připravit doma očistnou kůru.

Všechny natrhané rostliny nejdříve omyjte a properte ve vodě. Následně nechte směs bylin minimálně jednu hodinu namočenou v nové čisté vodě. Rozmixujte a přeceďte. Uchovávejte v uzavíratelné lahvi v temnu. Popíjejte po dobu dvou týdnů. 

Šípkový detox

Šípky mají vynikající vliv na krvetvorbu a funkci cév. Obsahují vysoký podíl vitamínu C, který posiluje celkovou imunitu organismu. Ideální je připravit si čerstvý šípkový čaj z natrhaných plodů. Další variantou je kvalitní sušený čaj.

Citronový zázrak

Všichni víme, jak zdravé jsou obyčejné citrony, ale tušili jste, že právě toto ovoce dokáže být prevencí proti trombóze? Umí také snižovat cholesterol a brání v jeho usazování. Právě vysoký obsah vitamínu C je tím zázrakem, který zrychluje vyplavování toxických látek z těla. Je to díky jeho močopudným vlastnostem. Stačí si udělat klasickou osvěžující citronádu.

Protijed z červené řepy

Mezi nejvýznamnější přírodní čističe krve patří červená řepa. Dokáže totiž krev zbavovat jedovatých a škodlivých látek. Podporuje krvetvorbu a ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Zabraňuje kornatění tepen a cév, protože zpevňuje cévní stěny. 

Přírodní antibiotikum česnek

Česnek se používá od pradávna jako přírodní antibiotikum. Pomáhá také ředění krve, je proto skvělou prevencí krevních sraženin. Snižuje hladinu cholesterolu, čímž působí preventivně proti mrtvici a infarktu. 

Citrónovo-česnekové kombo

Pokud se nebojíte experimentování a netradičních chutí, zkuste zkombinovat dvě nejsilnější zbraně. Lidový recept na ředění krve a snížení tlaku zároveň působí jako přírodní anti-aging. Můžete si připravit koktejl z citrónu a česneku. Nápoj se nedoporučuje lidem s nízkým tlakem.

Orientální receptura 

Voňavá kombinace exotického koření je vynikajícím prostředkem proti krevním sraženinám. Omezují hladinu lipidů v krvi. Právě jejich nadbytek způsobuje poruchy mozku a choroby srdce. Skořice a kari se mohou použít jak do nápoje, tak do pokrmů.

Zdroj: www.nzip.cz, www.kondice.cz