Sochy sfing jsou tradičním vyobrazením mýtické bytosti s lidskou hlavou na těle lva, která ve staroegyptské kultuře symbolizovala sílu. Kdysi byly zahradní dekorací, porostlou mechem, a předchozí majitelé je dokonce opravili pomocí betonu. Ostatně, repliky sfingy jsou běžné...

Pozoruhodné sochy, nalezené na zahradě poblíž Clare v jižním Suffolku, byly původně v aukční síni Mander Auctioneers v Sudbury uvedeny se skromnou orientační cenou 300-500 liber. Málokdo tušil, že se tyto kamenné postavy stanou středem nečekaného dražebního šílenství.
Podívejte se, jak vypadají:

Zdroj: Youtube

Zahradní dekorace? Omyl!

Sochy, z nichž každá je metr dlouhá, byly považované za repliky z 18. nebo 19. století, když je současní majitelé zhruba před 15 lety získali. Protože se majitelé chystali přestěhovat do nového domu a pro zahradní ozdoby neměli využití, rozhodli se je dát do dražby. Špatný stav soch, včetně silného opotřebení a různých chybějících částí, vedl k tomu, že na ně bylo pohlíženo spíše jako na zahradní dekorace než jako na bezcenné starožitnosti. Kvůli "nevkusnému kýči" se stali manželé terčem posměchu okolí. Přátelé a známí si z manželského páru utahovali a tvrdili, že jim sfingy hyzdí jinak krásnou a udržovanou zahradu.

Osudná aukce

V den aukce se však vše změnilo. Dražitelé si brzy uvědomili, že tyto nenápadné zahradní ozdoby jsou ve skutečnosti pravé staroegyptské artefakty, pravděpodobně staré více než 5 000 let. Dražební šílenství začalo na 200 librách a rychle se stupňovalo, přičemž o sošky vášnivě soupeřili čtyři telefoničtí dražitelé a několik účastníků online aukce. K úžasu všech nakonec kladívko padlo na neuvěřitelných 195 000 liber. Kupující, mezinárodní aukční galerie, si ceněné sfingy zajistila a poté našly nový domov v muzeu.

Licitátor James Mander popsal před lety tento den jako "vzrušující" a vyjádřil potěšení, když informoval prodávající o nečekaném zisku. Prodejci, kteří sochy dlouhá léta užívali jako zahradní ozdoby, byli nadšeni, když se dozvěděli o jejich skutečné hodnotě. Pozoruhodný prodej také stanovil nový domácí rekord v nejvyšší nabídce aukčního domu.

Neuvěřitelná cesta těchto soch sfingy poukazuje na půvab skrytých pokladů a podmanivý svět aukcí, kde se ze zdánlivě obyčejných předmětů někdy mohou vyklubat neocenitelné artefakty starověkých civilizací.

Zdroje: www.bbc.com, www.dailymail.co.uk, www.eadt.co.uk