Z tanečnice ideálem krásy

Cléo de Mérode se narodila v roce 1875. Byla nemanželskou dcerou vídeňské baronky Vincentie Marie Caecilians Catheriny de Merode a krajináře Carla von Merodeho.

Už jako malá dívka milovala tanec a vše s ním spojené. Proto se její rodiče rozhodli přihlásit tehdy jen osmiletou Cléo ke studiu tance k sestrám svatého Vincenta de Paul

Netrvalo dlouho a 11 letá Cléo debutovala v pařížské opeře. Byla skutečným talentem té doby. 

Když Cléo dosáhla 16 let, začala jako mladá žena udávat trendy. Lidé ji znali jako dívku vyobrazenou na krabičkách cigaret. Přesto tím, co ji nejvíce proslavilo, nebyly cigarety ani tanec, ale pověstný drdol. Ten Cléo s oblibou nosila, aby zkrotila své neposlušné vlasy. 

Během dospívání se mladičká Cléo stala múzou celé řady umělců, jako byli Henri de Toulouse-Lautrec, Edgar Degas nebo dokonce Alfons Mucha. Její krása jí otevírala všechny potřebné dveře. 

Z obyčejné sboristky se stala mezinárodně uznávaná hvězda, která se stala první Miss světového formátu v 19. století. 

Jak se vám líbí? 

Fotografie s její podobou byly všude. Díky poměrně snadné reprodukci se rychle dostaly do všech koutů světa. Vše, kde se objevila její podobizna, rázem zvýšilo prodej a znamenalo okamžitý prodejní hit.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ideál krásy se od té doby velice změnil. Cléo de Mérode byla ženou štíhlé postavy, světlé pleti a dlouhých nepříliš upravených vlasů. Na první pohled vypadala velice obyčejně. Přesto po ní šílel každý muž, který ji spatřil. Dnes by tomu pravděpodobně bylo jinak. 

Cléoin život byl zajímavý především díky skandálům, kterých kolem ní byla celá řada. Tvrdilo se například, že nemá ucho a proto nosí vlasy vždy upravené tak, aby tento defekt účinně zakryla. 

To byl však jen počátek drbů, které mladou Cléo pomohly ještě více proslavit. 

Jako dvacetiletá se stala milenkou belgického krále a otce čtyř dětí, Leopolda II. Odstartovalo to sérii fám a pověr, ve kterých byla Cléo vyobrazovaná jako kurtizána. Ona to však nikdy nepotvrdila.

Další obrovský skandál, který Cléoin život doprovázel, byla socha La Danseuse. Mramorový akt v životní velikosti, za jehož vytvořením stál Alexandr Falguier, byl údajně vytvořený podle reálného sádrového odlitku Cléoina těla. 

Cléo se stala hvězdou světového formátu, kterou čtenáři časopisu L'Illustration zvolili v roce 1896 "královnou krásy". Cléo se dožila krásných 91 let.

Zdroje: www.stagebeauty.net, en.wikipedia.org, medium.com