Jaká bude další evoluce člověka? Názory se různí, pravděpodobně vzniknou dva různé druhy lidí

Lenka Bělská | 7. 12. 2022

Doba, kdy našimi sousedy budou kyborgové nebo jedinci vybavení moderními implantáty se nezadržitelně blíží. Biologická evoluce bude doplněna o technologickou. Jak budou vypadat naši potomci za milion let?

Tuto otázku si pokládá řada vědců napříč obory. Věří, že pokud chceme nahlédnout do budoucnosti, musíme se podívat do minulosti. Člověk je jako druh velice mladý. První jeho zástupci se objevili před 2,5 miliony lety. Tito pralidé sice již dokázali vyrábět nástroje, odborníci ale předpokládají, že je používali pouze k porcování mršin.

Zdroj: Youtube

Evoluce probíhá neustále a naši předci si díky ní nejen postupně zdokonalovali své dovednosti, ale měnili se i fyzicky. Již před milionem let po planetě chodil Člověk vzpřímený, pyšnící se štíhlou a vysokou postavou, zúženou lebkou, širokým nosem a minimem chlupů.

Člověk za milion let

Z kamenných nástrojů se staly počítače, z ohně elektrárny a z koženého oblečení nanovlákna. Pokrokové vynálezy se staly součástí našeho světa a dokonce i těl. „Už dnes mají lidé implantáty, které fixují zlomené kosti, používají kardiostimulátory nebo náhražky kloubů,” říká Thomas Mailund, docent bioinformatiky na Aarhuské univerzitě v Dánsku. „V budoucnosti budou tyto pomůcky sloužit jako zlepšováky.”

Pět předpovědí Stephena Hawkinga pro nejbližší budoucnost: Ze všech mrazí, tohle se nesmí stát
Magazín

Pět předpovědí Stephena Hawkinga pro nejbližší budoucnost: Ze všech mrazí, tohle se nesmí stát

Profesor teoretické fyziky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Brian Greene si dokonce myslí, že za milion let lidé s technologiemi splynou, a proto budou vypadat zcela jinak než dnes. „Rozdíl mezi biologickými a umělými bytostmi bude téměř setřen a Zemi s největší pravděpodobností bude obývat hybrid,” tvrdí.

Před 5000 lety obývala Evropu neznámá vysoce inteligentní kultura. Zanechala fascinující zbraně
Magazín

Před 5000 lety obývala Evropu neznámá vysoce inteligentní kultura. Zanechala fascinující zbraně

Moderní bude zároveň genetické inženýrství. „Tak, jako dnes šlechtíme psy, budeme zdokonalovat naše potomky,” říká Thomas Mailund. Vědec naznačuje, že i když je dnes téma tzv. designových dětí kontroverzní, v budoucnosti bude naopak neetické geny neměnit.

Dokonalí lidé

I přesto, že odhadnout podobu člověka budoucnosti je čirá spekulace, odborníci mají určitou představu. „Některé skupiny se množí rychleji, proto roste jejich populace na celosvětové úrovni. Dnes platí, že v globálním měřítku je tmavá barva pleti častější než světlá. Tento trend bude pokračovat,” říká doktor Jason A. Hodgson, lektor biologické antropologie na Univerzitě v Cambridgi. „Očekávám tedy, že průměrný člověk bude za několik generací tmavší, než je teď.”

Zdroj: Youtube

Díky vzrůstajícímu počtu obyvatel se zároveň změní i proporce našeho těla. Aby se lidé na planetu vešli a jejich schránky využívali méně energie, budou drobnější. Člověk budoucnosti může vypadat jako liliput s tmavou barvou pleti, jehož zdobí implantáty s moderními technologickými funkcemi.

Zdroj:

www.livescience.com, www.bbcearth.com, www.dailymail.co.uk

Tagy Brian Greene Dánsko evoluce implantát Kolumbijská univerzita New York Univerzita v Cambridgi Země