Co bylo před Velkým třeskem? Slavný vědec Stephen Hawking na tuto otázku odpověděl jasně

Lenka Bělská | 2. 1. 2023

Stalo se to před 13,8 miliardami lety. Počátek všeho, co vidíme kolem nás. Nekonečně hustá a teplá singularita měla tak velkou energii, že „vybuchla”. Co této akci přecházelo? Na to se vědci snaží odpovědět už stovky let. Mezi nimi byl i slavný Stephen Hawking.

Ve škole se učíme, že každá akce vyvolává reakci a podle fyzikálních zákonů vše souvisí se vším. Řada odborníků tedy předpokládá, že velký třesk byl pouhou odezvou na předcházející impuls. 

Pět předpovědí Stephena Hawkinga pro nejbližší budoucnost: Ze všech mrazí, tohle se nesmí stát
Magazín

Pět předpovědí Stephena Hawkinga pro nejbližší budoucnost: Ze všech mrazí, tohle se nesmí stát

Odkud přišel a kdo ho vyvolal je pro ně stále záhadou. Anglický teoretický fyzik, kosmolog a autor Stephen Hawking však ve svých dílech nesouhlasí. Podle něj před velkým třeskem bylo pouze „nic".

Co bylo před Velkým třeskem

Vědec se opírá o teorii známou jako „návrh bez hranic“, kdy podmínka vesmíru je ta, že žádné meze nemá a stále se rozpíná. Kdybychom se naopak vraceli zpět v čase, universum by se smršťovalo až na velikost jednoho atomu.

Zdroj: Youtube

Uvnitř této subatomární koule, pojmenované singularita, neexistují zákony fyziky tak, jak je známe. Hawking hypotézu vysvětluje na euklidovském přístupu, v němž je běžný reálný čas nahrazen pomyslným časem, který se chová jako čtvrtá dimenze.

„Euklidovské prostorově-časové kontinuum si můžeme představit jako uzavřený povrch bez konce. Toto zakřivení je podobné tvaru naší Země,” vysvětluje. Obyčejný a reálný čas začíná na jižním pólu, kde platí normální fyzikální zákony. „Jižně od jižního pólu nic není, proto před velkým třeskem také nic nebylo a čas neexistoval.” 

Pokřivený čas

Fyzik předpokládá, že čas se „pouze přibližoval k ničemu, ale nestal se ničím. Velký třesk v podstatě nikdy nebyl. Vytvořilo ho lidstvo ve svých myšlenkách. Proto se události před ním nedají definovat. Nemůžeme je totiž změřit.”

Vesmír se nezrodil náhodou, někdo ho musel naprojektovat. Vědci nevylučují Boha
Magazín

Vesmír se nezrodil náhodou, někdo ho musel naprojektovat. Vědci nevylučují Boha

Čas se ale od legendárního okamžiku začal společně s prostorem rozšiřovat. To Hawking přirovnává ke stupňům zeměpisné šířky. Proto ho vnímáme a fyzici s ním pracují.

Zdroj:

www.livescience.com, www.inverse.com, www.vtm.zive.cz, www.bigthink.com

Tagy Jižní pól Stephen Hawking Velký třesk Země