Jak jedl Karel IV.: Zdravě, ale některé pokrmy bychom asi nepozřeli

Lenka Samuely | 14. 5. 2022

Karel IV. byl labužník, avšak bylo-li to nutné, dokázal se postit několik dní. Pochutnával si na dvou typech středověké kuchyně. Základ jeho jídelníčku tak tvořilo hlavně maso, chléb, bylinky a víno.

Český a římsko-německý král a císař Svaté říše římské vyrůstal na královském dvoře ve Francii. Zde se mu dostalo nejen toho nejlepšího vzdělání, ale také ochutnal místní kuchyni. Ta byla odlišná od německé, jež se vařila také v českých zemích. „Karel IV. střídal dva typy pokrmů. Středomořské, v nichž dominoval olivový olej, bílé maso a bílý chléb a středoevropské, které byly založeny na sádle, červeném mase, zelí a pivu," říká historik profesor Petr Čornej.

Kdo byly středověké nevěsty s protáhlými lebkami. Jejich DNA je pro vědce záhada
Magazín

Kdo byly středověké nevěsty s protáhlými lebkami. Jejich DNA je pro vědce záhada

Za života Otce vlasti se Evropa nazývala „masožravou". Člověk z lepší vrstvy spotřeboval za rok asi 80-120 kg červeného masa. Není divu, že i samotný Karel IV. dostával od osobních lékařů doporučení, jak svůj jídelníček odlehčit.

Co jedl Karel IV.

V běžný den měl snídat jen lehce a poté sníst jen jeden velký pokrm. Mezitím měl také trochu zacvičit. Jelikož byl král silně nábožensky založený, pravidelně dodržoval půsty. Tento návyk mu jednou zachránil také život. Když mu bylo 15 let, poslal ho jeho otec do italského města Pavie. Na velikonoční neděli šel na mši a aby mohl přijímat, vzdal se ranní snídaně a obědu. Když bohoslužba skončila, budoucí císař zjistil, že jeho méně zbožní společníci byli při jídle otráveni. Karel se pak postil tak dlouho, dokud se viník nenašel.

Tato zkušenost ho natolik poučila, že na jeho dvoře museli kuchaři přísně kontrolovat čerstvost potravin a měli zakázáno nadměrně solit, sladit a používat hodně koření. Mělo se tak zabránit ukrytí jedu.

Jak vypadal Karel IV: Zranění zdeformovalo jeho tvář, své obrazy cenzuroval
Magazín

Jak vypadal Karel IV: Zranění zdeformovalo jeho tvář, své obrazy cenzuroval

Mezi Karlova nejoblíbenější jídla patřily husté masové polévky, masové krokety, ragů a zvěřina. Miloval srnce, zajíce, divoké kachny, koroptve, ale také veverky a prasečí ouška. „Hostiny na dvoře Karla IV. byly honosné. Díky svým pobytům ve Francii a Itálii se v gastronomii skutečně vyznal," říká Tomáš Popp z Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. „Typickým pokrmem byla dušená a pečená masa. Servírovala se například vařená kančí hlava s granátovým jablkem, pěnice s citronem, kozí kýty na česneku a rozmarýnu, nebo kdoule se skořicí a cukrem."

Labužník Karel IV.

Na stole také nechyběly omáčky, chléb nebo exotické potraviny jako třeba olivy nebo kaviár. „Karel IV. miloval ryby. Jak mořské, tak sladkovodní. Mezi jeho oblíbené druhy patřil kapr, platýs, jeseter nebo úhoř. Rád si pochutnal i na racích," vysvětluje Popp.

Zbožný král si dával pozor, aby pokrmy, jež dostával na stůl, byly v souladu s tehdejším křesťanským učením. Ve 14. století se věřilo, že hodnotnější a kvalitnější ingredience jsou ty, které rostou nebo se pohybují co nejblíže Bohu. Kořeny, hlízy a bulvy byly zatracovány jako nehodnotné.

Zdroj: Youtube

K pití se Největší Čech dopřával pivo, medovinu, mošty a víno. To měl velice rád a také se v něm vyznal. Číšníci rozlévali suchý a kyselejší mok z Provence a z Kypru. Nechyběla však také rakouská a italská vína.

Zdroj:

www.fresh.iprima.cz, www.ctidoma.cz, www.radiozurnal.rozhlas.cz

Tagy Evropa Francie chléb Karel IV. Lucemburský Petr Čornej pokrm Svatá říše římská víno Zmrtvýchvstání Páně