Velký projekt

Oceánograf Craig Stevens z Národního institutu pro vodu a atmosféru je členem týmu, který se spolu s vědci z univerzit v Otagu, Aucklandu, Wellingtonu a institutu Geological and Nuclear Sciences účastní velkého projektu s názvem Antarktická vědecká platforma. Zkoumají, jako roli můžou hrát řeky pod ledovým příkrovem v klimatických změnách. Od roku 1957 projekty a výzkumy na Antarktidě v oblasti klimatologie, paleoklimatologie, geologie, glaciologie, biologie a oceánografie podporuje organizace Antartica New Zealand.

Vedoucí expedice, která se v létě roku 2022 vypravila na Antarktidu Huw Horgan z Victoria University of Wellington říká, že vědci už před tím věděli, že se pod antarktickým ledem skrývají sladkovodní jezera a řeky, které však nikdo podrobně nezkoumal. Uvádí se, že to byl ale právě Stevens, který si během prohlížení satelitních snímků všimnul rýhy u Rossova ledového šelfu a usoudil, že by mohla být ústím řeky. A tato „rýha“ se stala cílem jejich výpravy.

Hledali ústí řeky

Badatelé na své expedici zkoumali řeku pod ledem a hledali její ústí. „Prováděli jsme experimenty v jiných částech šelfového ledovce a mysleli jsme si, že máme věci pod kontrolou, ale tentokrát se objevila velká překvapení,“ vzpomíná Stevens. V domnělém ústí řeky několik stovek kilometrů od okraje Rossova šelfu provedli vrt a spustili tam kameru. Jak Stevens vzpomíná, nejdřív si mysleli, že s kamerou není něco v pořádku, protože záběr byl takový rozmazaný. Pak ji znova zaostřili a zjistili, že se to 500 metrů pod ledem v obrovské jeskynní katedrále hemží životem.

Přesvědčit se o tom můžete na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Objektiv jejich kamery zachytil hejna malých živočichů o velikosti asi pět milimetrů. Jsou to různonožci (Amphipoda), malí mořští korýši, kteří vzhledem připomínají krevety. Že měli vědci ze zcela nečekaného objevu hluboko pod ledovým šelfem nesmírnou radost, je již zmíněné v úvodu. Jak ale dále uvedl Stevens, nadchla je i „… možnost pozorovat a odebírat vzorky z této řeky, což bylo něco jako vstup do skrytého světa.“

Práce nekončí…

Badatelé ve vrtu ponechali své přístroje, aby bylo možné dál tento vzácný ekosystém pozorovat. Vzorky vody se zkoumají v laboratoři. Dál se budou věnovat vlivu vod pod ledy v souvislosti s oteplováním, protože na „… ledové příkrovy mají obrovský vliv na hladinu moře. Nejenže pracujeme na tom, abychom lépe určili, jak se projeví v budoucnu, ale také se nám cestou daří dělat tyto překvapivé a nečekané objevy,“ zakončil příběh o úžasném světě skrytém pod ledem Stevens.

Zdroje: www.en-vols.com, www.theguardian.com, www.independent.co.uk