Kvíz: Tato věc připomínající ženský klín drží světový rekord. 99% lidí vůbec nenapadne, co to je

Lenka Bělská | 28. 4. 2023

Lidé kdysi věřili, že jde o plody ze stromu z biblického ráje. Jeho zvláštnímu tvaru prý Adam nemohl odolat. Až do 18. století totiž nikdo netušil, odkud pocházejí. Na pláže Malediv je přinesly mořské proudy, kde byly sbíráné a ceněné jako důležitý obchodní artikl.

Evropští šlechtici za ně platili obrovské jmění. Nechávali je vyleštit, ozdobit šperky a vystavovali je ve svých soukromých galeriích. Díky svému tvaru připomínající ženské lůno nebo hýždě se věřilo, že prášek z plodu má afrodiziakální účinky. 

Jak se ve středověku trestali nepoctiví obchodníci? Kdyby to tak bylo i dnes, nekradl by nikdo
Magazín

Jak se ve středověku trestali nepoctiví obchodníci? Kdyby to tak bylo i dnes, nekradl by nikdo

V 16. století musely být ořechy, nalezené v oceánu nebo na plážích, dokonce shromažďované a odevzdávané maledivským úřadům. Kdo si je ponechal nebo prodal, toho čekala poprava.

Coco de mer

V roce 1768 byl konečně objevený jejich zdroj. Rostou na palmě z rodu Lodoicea, která se vyskytuje pouze na ostrovech Praslin a Curieuse na Seychelách. Rostlina je nejzajímavějším druhem ze šesti místních monospecifických endemických stromů a držitelem tří botanických rekordů. Vykazuje totiž znaky gigantismu.

Obecně mají zralá semena hmotnost až 17,6 kg, jsou tak nejtěžší na světě. Největší dosud zaznamenaný plod vážil ale až 42 kg. Ani květy samčích palem nejsou pozadu. Opět jsou největší na naší planetě. Mají protáhlý tvar o délce až dva metry.

Prohlédněte si úchvatné záběry nejstaršího potopeného města na světě. Vědci našli zázrak!
Magazín

Prohlédněte si úchvatné záběry nejstaršího potopeného města na světě. Vědci našli zázrak!

Fakt, že se palma pyšní ořechy a jehnědy podporují erotické fantazie, dal vzniknout další legendě. Podle ní se stromy k sobě za úplňku přibližují a vášnivě se oddávají milostným hrátkám. Kdo by je při této činnosti nachytal, ten oslepne nebo zemře.

Vzácná semena

Dodnes jsou plody evidované a označené registrační známkou. Na prodej jsou pouze v obchodech se suvenýry. Seychelská vláda ale nepustí do světa ročně více než deset kusů. Jejich cena se šplhá až k šesti tisícům korun.

Zdroj: Youtube

Semeno Lodoicey je však možné vidět i v Čechách. Vlastní ho Botanická zahrada v Praze, která ho předvádí v létě u příležitosti výstav palem a cykasů.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.thespruce.com

Tagy Česko Maledivy ořechy palmy Praha Seychely strom