Najít český ekvivalent pro tento kus mužského oděvu nošený v období renesance, není snadné. Jednalo se vlastně o jakéhosi předchůdce klasického poklopce, ve tvaru podivného pytlíku nebo tuby připevněné ke kalhotám. Anglický ekvivalent "codpiece" je proto daleko schůdnější.

Codpiece mužům zakrýval poklopec a často se zavazoval nebo zapínal na knoflíky. I když je jeho původ poněkud záhadný, stal se v té době běžným prvkem evropského odívání. Jak to vypadalo, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Proč byl potřeba

Původně byly pánské punčochové kalhoty ze dvou samostatných nohavic, které se nosily přes plátěné spodky, takže mužské genitálie zakrývala pouze vrstva obyčejného plátna. Jak se móda vyvíjela, spolu s ní se přihlásily ke slovu postupně i lemy a codpiece se pak svazoval provázky na zádech, čímž bylo odhaleno více, vlastně až příliš, genitálií. Postupně se však objevil nátělník, který tuto oblast zakrýval a problém vyřešil. Ten si navíc muži často vycpávali právě "codpiecem", aby mužskou anatomii spíše zdůrazňoval, než zakrýval.

Historické záznamy naznačují, že codpiece byl zdobený někdy i složitými vzory a stal se jakýmsi symbolem mužnosti a postavení. Postupem času se však módní trend stal terčem posměchu pro svůj přehnaný a někdy až komický vzhled. Vedlo to k jeho konečnému ústupu v 90. letech 15. století.

Účel stále diskutabilní

Historický účel a význam codpiece zůstávají mezi odborníky předmětem diskusí. Někteří se domnívají, že šlo o praktické řešení ochrany mužských genitálií před otlaky a třením. Jiní naopak myslí, že codpiece se mohl objevit jako reakce na epidemii pohlavně přenosné syfilidy, která v 15. století zachvátila Evropu. Léčba syfilidy zahrnovala nejrůznější masti a obklady, které znečišťovaly oděv, který naopak codpiece mohl ochránit.

Dnes jen na pódium

Dnes je codpiece většinou zapomenutým módním výstřelkem, i když některé společné prvky tohoto designu jsou stále patrné v moderním oblečení, zejména v rámci kožené subkultury nebo v kostýmech pro vystoupení rockových a metalových hudebníků. Kromě toho se nabízí i jisté srovnání s ochranou genitálií, jíž používají mužští sportovci.

Navzdory své podivné minulosti upadl codpiece z velké části v zapomnění a slouží jako připomínka neustále se měnícího a někdy zvláštního světa módy v průběhu dějin. Dnes se můžeme pousmát nad jeho extravagancí, ale kdysi zaujímal významné místo v evropském odívání, díky němuž muži hrdě projevovali svůj smysl pro styl a mužnost.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Codpiece, daily.jstor.org, epochaplus.cz, www.newyorker.com