Ačkoliv se podlouhlé lebky v Latinské Americe dlouho považovaly za mimozemský původ, nyní je tato záhada vyřešena.

Vědci zrekonstruovali tvář ženy s prodlouženou lebkou

Když na konci 20. let 20. století nalezl peruánský archeolog Julio Tello v peruánské oblasti Paracas stovky kuželovitých lebek, nikdo netušil, co jsou zač.

Vědci začali pátrat, aby přišli dané záhadě na kloub. Podle Matthewa Velasca, bioarcheologa z Cornellovy univerzity, se však objev rozhodně netýkal jakékoliv návštěvy mimozemšťanů. Velasco také pomohl celou situaci objasnit.

Zhruba 300 let do příchodu Inků v roce 1450 se u významných příslušníků etnika Collagua v Peru často objevovalo jakési podivné tvarování hlavy. Bylo typické právě protaženým vzhledem hlavy, tj. ne zcela tradičním tvarem lebky.

Lidé z tohoto etnika tak měli prodlouženou lebku a disponovali také dlouhými úzkými nosy. Tím upevňovali své vazby mezi členy mocenské elity.

Nyní se vědcům podařilo jednu z takových tváří zrekonstruovat a ukázalo se, že žena, které lebka patřila, byla navíc mimořádně krásná.

Byla překvapivě krásná

Tím byly definitivně vyvráceny všemožné spekulace, které se o těchto lidech objevovaly, včetně té o mimozemském původu.

Na rekonstrukci se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Všechny nalezené ostatky patří lidem. Mimozemskému původu se přisuzoval nejen tvar lebky, ale také podivné oční důlky, ani jedno se však jako pravdivé neukázalo: „Oční důlky jsou normální a naprosto v rámci lidských variací a vypadají jako oční důlky jiných lidských lebek z Peru," řekla Melissa S. Murphyová, profesorka antropologie na Wyomingské univerzitě, která se specializuje na analýzu lidských ostatků z Peru.

Tvar hlavy sice nepatří mezi ty, které běžně známe, i ten byl nakonec prohlášen za "bezpochyby" lidský. Je výsledkem deformace lebky, jehož se docílilo metodou vázání hlavy, kdy se během prvních let života na hlavu přikládají látka, pásky a další pomůcky, díky kterých se mění normální růst a vývoj hlavy. „Prehispánské národy na jižním pobřeží Peru i jinde v Peru se touto praxí zabývaly po tisíce let," řekla Murphyová. „Záměrné tvarování hlavy je formou kulturní úpravy těla, která označuje různé věci, jako je identita člověka, přechodový rituál nebo povolání."

Lebky z Paracasu jsou součástí Národního muzea archeologie, antropologie a historie Peru, nacházející se v peruánské Limě.

Zdroje:

www.iflscience.com

www.independent.co.uk

www.indiatoday.in