Ačkoli je Francie zemí s největším počtem vyzdobených pravěkých jeskyní, žádná nebyla objevena východně od řeky Rhony v jihovýchodní oblasti Provence. 

V roce 1991 se ale profesionální potápěč Henri Cosquer vrátit ze své expedice z Calanque de Morgiou poblíž Marseille, během níž prozkoumal polozatopenou dutinu. Tvrdil, že po vynoření spatřil na její zdi obrys ruky.

Archeologové byli v šoku. „Jak se tam dostal?” ptali se. Jeskyně se totiž nachází na samotném pobřeží Středozemního moře a její vchod je 37 metrů pod vodou. Zároveň je přístupná pouze úzkým 175 metrů dlouhým tunelem. Nevěřili tedy, že by mohlo jít o prehistorické umění.

I přesto jim tajemný prostor nedával spát. V roce 1992 tak byla zorganizována první výprava s cílem tajemství obrázku dlaně odhalit.

Podzemní galerie

Jakmile se skupina potápěčů vynořila a světla z jejich baterek pohltila tmu, rozbušilo se jim srdce. Na hnědých stěnách spatřili malby, které je vrátily o tisíce let zpět do historie.

Sledovali kresby koní, kozorožců, jelenů, bizonů, zubrů, tuleňů, auků, dnes již vyhynulých nelétavých ptáků, připomínající tučňáky, medúzy a kytovce. Nechyběly ani sexuální symboly nebo otisky lidských rukou.

Zdroj: Youtube

Dohromady bylo v jeskyni kolem 177 obrázků. Některé byly vyryty pazourkem, jiné namalované pomocí prstů, další vytvořeny dřevěným uhlím. Dříve jich ale bylo mnohem více, zničila je však stoupající hladina moře.

Jeskyně Cosquer

Radiokarbonová analýza prozradila, že kresby byly vytvořeny ve dvou etapách, kolem roku 27 000 př. n. l. a 19 000 př. n. l., tedy v době, kdy byla ve Francii zima jako na dnešním Islandu a jeskyně se tak nacházela více ve vnitrozemí.

Průzkumy naznačují, že nebyla nikdy obývána. Fungovala tak pouze jako jakýsi ateliér, kde se pravěcí umělci realizovali.

„Je důkazem, že v této oblasti žila významná populace, která byla v úzkém kontaktu s mořem a pobřežním,” říká geolog a prehistorik Jacques Collina-Girard z univerzity v Aix-Marseille. „Pomohla tedy rozptýlit běžný obraz pravěkých lidí jako v podstatě vnitrozemských lovců.”

Globální oteplování a zvyšující se hladina moře ale předznamenává, že vzácné umění z jeskyně Cosquer bude nenávratně ztraceno. Zachována bude pouze prostřednictvím repliky, jež byla v roce 2016 postavena v Marseille. 

Zdroj: Youtube

„Národní instituce nám poskytly všechny dokumenty a 3D data,“ říká její ředitel Frédéric Prades. „Výsledek, na něm pracovalo devět profesí, je tak 100 % shodný s realitou,” chlubí se. 

Zdroje: www.theguardian.com, news.cnrs.fr, www.en.wikipedia.org