Mokřady dnešního Skotska a Severní Ameriky nebyly, díky tomuto zabijákovi, nikdy bezpečné. Crassigyrinus scoticus byl neustále hladový a v lovu neobvykle úspěšný. Alespoň to předpokládají vědci, kterým se po deseti letech od prvního nálezu jeho fosilií, konečně podařilo zrekonstruovat jeho lebku.

Hlavním problémem bylo, že kosti prvotního masožravce byly rozdrcené na malé úlomky. Pokroky ve skenování počítačovou tomografií a 3D vizualizací nyní výzkumníkům umožnily digitálně poskládat fragmenty dohromady a odhalit tak tajemství tohoto starověkého zvířete.

Crassigyrinus scoticus

Vyhynulý milovník mokřad a bažin žil na počátku období karbonu, asi před 350 až 330 miliony lety. Patřil do rodiny tetrapodů, skupiny čtyřnohých tvorů, již se jako první přesunuli z vody na pevninu. Crassigyrinus, na rozdíl od svých příbuzných, zůstal vodním živočichem. Dodnes není jasné, zda se jeho předci pod hladinu vrátili, nebo se na suchou zem nikdy nepřestěhovali.

Ve své době byl obávaným predátorem. Byl dva až tři metry dlouhý, měl relativně ploché tělo, velmi krátké končetiny a choval se podobně jako moderní krokodýl nebo aligátor. Dokazuje to jeho lebka, pyšnící se řadou hřebenů, které ji zpevňovaly a umožňovaly silný zkus čelistí.

„Číhal pod hladinou a svět pozoroval velkýma očima uzpůsobenýma vidět i v kalné vodě,” říká Laura Porro, lektorka buněčné a vývojové biologie na University College London. „Nová rekonstrukce obličeje zároveň ukázala, že Crassigyrinus měl vyvinutý smyslový systém, díky němuž uměl detekovat vibrace.”

Dokonalý predátor

Tvor se zároveň pyšnil mezerou poblíž přední části čenichu. Podle vědkyně mohlo jít i o tzv. rostrální orgán, umožňující zachytit elektrická pole nebo Jacobsonův orgán, který využívají například hadi k přijímání pachů ústní dutinou.

Zdroj: Youtube

Dříve se myslelo, že C. scoticus měl hlavu podobnou úhoří. „Když jsme se ale tento tvar snažili poskládat pomocí 3D skenů ze čtyř samostatných vzorků a spojili rozbité fosilie dohromady, zjistili jsme, že zvíře s tak širokým patrem a úzkou střechou lebky by takovou mozkovnu a tvář nemohlo mít. Vypadal proto spíš jako krokodýl.

Zdroje: www.livescience.com, www.tandfonline.com, www.jpost.com