Jak dnes vypadá zachráněný Žid z filmu Musíme si pomáhat? Nepoznali byste ho

Eliška Krásnohorská | 9. 9. 2019
Takto vypadal v roce 2OOO ve filmu Musíme si pomáhat.
V roli Quasimoda s kolegyní z divadla.
Poznali by jste Csongora v kostýmu?

Csongor Kassai, herec maďarského původu, je u nás známý hlavně díky filmové roli žida Davida Wienera ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. Druhý zásadní snímek byla pohádka Čert ví proč. Csongor se celých dvacet let udržel na divadelních prknech a dokonce hraje v Národním divadle! Kromě toho účinkuje v několika muzikálech, například Quasimodo či Mauglí. Jak ale vypadá dvacet let od natáčení Hřebejkova velkofilmu? Pojďte se s námi podívat do naší galerie!

Ačkoli zná herce z těžko vyslovitelným jménem každý Čech, poprvé se do naší republiky podíval až v sedmé třídě díky školnímu výletu. „Pamatuji se, že když jsme jeli nakupovat do Bílé labutě, ztratili jsme v metru spolužačku. Ozvalo se Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají a ona nestačila nastoupit. Učitel jí akorát stačil ukázat na prstech TŘI, že má pak vystoupit na třetí stanici,“ prozradil charismatický umělec.

Kassai, který žije na Slovensku, proslul rolí Žida ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. Pro herce šlo o životní zlom. "Byl jsem velmi překvapený, když si mě režisér Jan Hřebejk vybral do této tragické role. Nechápal jsem, kde vzal odvahu mě obsadit. Na Slovensku jsem totiž do té doby hrál jen samé komické postavy," přiznal muž, kterého si diváci mohou pamatovat také jako Lucifera v pohádce Čert ví proč. Hercem se přitom Csongor původně vůbec stát neměl!

Na přání rodičů v mládí studoval elektrotechnickou školu, herectví bral pouze jako koníček, navštěvoval školní divadelní soubor. Po škole už ale velká vášeň pro herectví zvítězila a začal se mu věnovat naplno. A úspěšně.

Štěstí zatím herce nepotkalo jen v lásce, i přes poměrně pokročilý věk stále nenašel tu pravou…