Když na moři uvidíte tyto podivné čtvercové vlny, prchejte pryč. Jste v přímém ohrožení života

Lenka Bělská | 11. 5. 2023

Z ptačí perspektivy vypadají jako krásná modrá šachovnice, poklidně se houpající na hladině. Vlny ale mají takovou sílu, že se jim vyhýbají i zkušení mořeplavci. Kdo se dostane do středu čtverce, má jen malou šanci na přežití.

Vlny, tvořící mřížku, se objevují po celém světě. Jak na širém oceánu, tak u pobřeží. Jev netrvá dlouho, vzor totiž narušuje vítr. Pravidelně se však objevují u izraelského Tel Avivu nebo u ostrova Île de Ré na západním pobřeží Francie, nedaleko La Rochelle. Nejlépe jsou pozorovatelné z věže místního majáku.

Riziko úderu obřího meteoritu je vyšší, než se myslelo. Vědci jej špatně počítali, přiznala NASA
Magazín

Riziko úderu obřího meteoritu je vyšší, než se myslelo. Vědci jej špatně počítali, přiznala NASA

I přesto, že mozaika vypadá na první pohled zcela neškodně, opak je pravdou. Zákeřné vlny dokážou plavce či surfaře obklíčit a unést na volné moře. Nebezpečné jsou i pro lodě, jež rozhoupávají ze strany na stranu. 

Čtvercové vlny

Podle Evropské vesmírné agentury jsou nejčastějším viníkem námořních katastrof. Většina z nich se vyskytla v době, kdy byly pozorovány náhlé změny parametrů stavu moře a kdy vítr proudil blízko hladiny.

Zdroj: Youtube

Vznikají, když se na jednom místě střetne více vlnových systémů o různé rychlosti a o vzájemném úhlu větším než 45°. Tím, že přicházejí ze dvou směrů, navzájem spolu „soupeří“. „Specifický tvar je navíc daný nízkou hloubkou moře,” říká Ivica Vilibić, vědecká poradkyně Ústavu oceánografie a rybářství.

Tato fotografie japonského umělce zmátla vědecký svět. 99 % lidí neuhádne, jak byla pořízena
Magazín

Tato fotografie japonského umělce zmátla vědecký svět. 99 % lidí neuhádne, jak byla pořízena

Nevyzpytatelnost mřížky je dána také tím, že při vhodných podmínkách je schopná putovat stovky kilometrů. Námořníky i plavce tak může nepříjemně překvapit. 

Blízké setkání vln

Vlny jsou většinou nízké, to však neznamená, že nejsou nebezpečné. Mají podobnou sílu jako příliv, který dokáže člověka doslova „odhodit”.

Zdroj: Youtube

Problémem jsou také podmořské proudy, jež tento jev doprovází. Ty mohou osobu stáhnout pod hladinu. V případě, že čtvercové vlny spatříte, na nic nečekejte a rychle plavte ke břehu.

Zdroje: www.turistickeprice.hr, www.meteorologiaenred.com, www.thesun.co.uk

Tagy Evropská kosmická agentura Francie Île de Ré La Rochelle moře