Vlny, tvořící mřížku, se objevují po celém světě. Jak na širém oceánu, tak u pobřeží. Jev netrvá dlouho, vzor totiž narušuje vítr. Pravidelně se však objevují u izraelského Tel Avivu nebo u ostrova Île de Ré na západním pobřeží Francie, nedaleko La Rochelle. Nejlépe jsou pozorovatelné z věže místního majáku.

I přesto, že mozaika vypadá na první pohled zcela neškodně, opak je pravdou. Zákeřné vlny dokážou plavce či surfaře obklíčit a unést na volné moře. Nebezpečné jsou i pro lodě, jež rozhoupávají ze strany na stranu. 

Čtvercové vlny

Podle Evropské vesmírné agentury jsou nejčastějším viníkem námořních katastrof. Většina z nich se vyskytla v době, kdy byly pozorovány náhlé změny parametrů stavu moře a kdy vítr proudil blízko hladiny.

Zdroj: Youtube

Vznikají, když se na jednom místě střetne více vlnových systémů o různé rychlosti a o vzájemném úhlu větším než 45°. Tím, že přicházejí ze dvou směrů, navzájem spolu „soupeří“. „Specifický tvar je navíc daný nízkou hloubkou moře,” říká Ivica Vilibić, vědecká poradkyně Ústavu oceánografie a rybářství.

Nevyzpytatelnost mřížky je dána také tím, že při vhodných podmínkách je schopná putovat stovky kilometrů. Námořníky i plavce tak může nepříjemně překvapit. 

Blízké setkání vln

Vlny jsou většinou nízké, to však neznamená, že nejsou nebezpečné. Mají podobnou sílu jako příliv, který dokáže člověka doslova „odhodit”.

Zdroj: Youtube

Problémem jsou také podmořské proudy, jež tento jev doprovází. Ty mohou osobu stáhnout pod hladinu. V případě, že čtvercové vlny spatříte, na nic nečekejte a rychle plavte ke břehu.

Zdroje: www.turistickeprice.hr, www.meteorologiaenred.com, www.thesun.co.uk