Čtvercové vlny

Klasické mořské vlny, které se rozbíjejí o pobřeží, zná asi každý z nás. Kromě nich však existuje i jev, který je mnoha lidem zatím neznámý. Jsou jím tzv. čtvercové vlny.

Čtvercové vlny jsou viditelné spíše shora. Uvidí je tedy ten, kdo se na vodní hladinu dívá z výšky. Tento jev je typický tím, že z hladiny moře vytvoří šachovnici o zcela pravidelných čtvercích. 

Ačkoliv by se řada z nás přiklonila k tvrzení, že čtvercové vlny vznikají někde hluboko pod vodní hladinou, pravda to není. Za vznikem čtvercových nebo také příčných či mřížkových vln stojí křížení dvou moří. 

Laicky řečeno to znamená, že tam, kde se vlny různých moří díky odlišným povětrnostním podmínkám setkají v pravém úhlu, vznikne jev, který se očím jeví jako pravidelné čtverce na mořské hladině. 

Právě souhra podnebných podmínek vytvoří na hladině moře takřka pravidelnou šachovnici. 

Jsou nebezpečné

Čtvercové vlny vytváří dvě protilehlé vlny. Ty pak celou hladinu zformují do na první pohled krásné šachovnice. Vědci však varují, že je třeba být na pozoru.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Na první pohled očím lahodící obrazec totiž skýtá poměrně velké nebezpečí. Jde o vlny tak silné, že každý, kdo by v nich uvízl, by se z jejich spárů už nikdy nemusel dostat. 

Vědci varují, že pokud lidé čtvercové vlny na hladině moře skutečně spatří, je třeba okamžitě opustit vodu. Problém by totiž mohl mít i zkušený surfař nebo plavec, a tak není radno si zbytečně zahrávat. 

Čtvercové vlny mohou být i smrtelné. Tento jev nepředstavuje jednoduchou situaci ani pro lodě. 

Ačkoliv se čtvercové vlny mohou na mořské hladině vyskytovat jen krátce, klidně v horizontu několika minut, přináší s sebou příliv a silné podvodní proudy. Právě ty pak představují hlavní nebezpečí. 

Kombinace vln ze dvou různých směrů může vést ke skutečné katastrofě. Nebezpečí tkví také v tom, že jsou viditelné pouze shora. Síla nebezpečí tak zůstává skrytá. Čtvercové vlny jsou podle odborníků nejnebezpečnějším druhem vln, a to jak pro plavce, tak pro lodě. 

Vyskytnout se mohou kdekoli na světě. Čtvercové vlny byly viděné například v Atlantiku nebo Pacifiku. Místem, kde se vyskytují poměrně často, je také francouzský ostrov Île de Ré.

Zdroje: www.thesun.co.uk, www.surfertoday.com, surfershype.com