Nákresy cestovatele z 18. století vyvolaly šok. V Gíze byla ještě jedna pyramida, obří a černá

Tereza Malá | 6. 1. 2023

O tom, že kdysi v Gíze existovala i čtvrtá, černá pyramida, existují jen legendy. Byla tato pyramida ale skutečná? A pokud ano, proč byla vymazána z historie? Třeba je stále pohřbena pod pískem. Anebo byla skutečně chybně identifikována?

Gíza je město v Egyptě, které se nachází poblíž Káhiry a je známé pro své velké pyramidové komplexy, včetně Cheopsovy pyramidy, Chephrenovy pyramidy a Mykerinovy pyramidy. Všichni víme, že na gízské plošině existují tři pyramidy. Tyto pyramidové komplexy jsou součástí velkého komplexu, který zahrnuje také Velký sfing a Mnohoúhelník.

Černá mezi bílými

Zmínky o černé pyramidě nejsou prokázány ani v Gíze, ani jinde v Egyptě. Může však jít jen o mylné označení nebo mýtus. Pyramidy v Gíze jsou zhotovené z bílého vápence a jsou považovány za jednu z největších a nejznámějších památek starověkého Egypta. Jak by sem tedy zapadala pyramida černá? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Objevily se skutečně názory, že někde na náhorní plošině v Gíze existuje i čtvrtá pyramida. Pravdou je, že celý komplex v Gíze stále vydává nová a nová svědectví a archeologové objevují stále nové hrobky a ohromující staroegyptské artefakty. Tato historická lokalita ještě nevydala všechna svá starověká tajemství a má ještě mnoho co nabídnout.

Nákresy z Egypta

Víme, že v Gíze stojí tři slavné pyramidy, a to faraonů Chufua, Chafrea a Menkaureho, ale po čtvrté pyramidě nejsou žádné zjevné stopy. O čtvrté pyramidě ale velmi zasvěceně hovořil dánský badatel Frederic Louis Norden (1708-1742).

Nad pyramidami po celém světě se objevují podezřelé úkazy. NASA podala jasné vysvětlení
Magazín

Nad pyramidami po celém světě se objevují podezřelé úkazy. NASA podala jasné vysvětlení

Ten se zúčastnil výpravy do Egypta organizované Francouzem Pierrem Josephem le Rouxem d'Esnevalem na žádost dánského krále Kristiána VI. Norden byl zkušený námořní kapitán, kartograf a archeologický badatel, který před svou návštěvou Egypta v roce 1737 cestoval do mnoha zemí a zkoumal a studoval jejich opevnění. I v Egyptě pak zdokumentoval a nakreslil vše, co viděl, včetně faraonských památek, architektury, zařízení a map.

Vzniklo tak přes 200 kreseb, které lze nalézt v jeho publikaci Voyage d'Egypte et de Nubie. A právě na jeho nákresech se objevila ona čtvrtá, černá pyramida.

Čtyři, sedm nebo osm?

"Jsou čtyři; zaslouží si pozornost zvědavců, i když jich může být v sousedství sedm nebo osm, nejsou ničím ve srovnání s první (...) Dvě pyramidy na severu jsou největší a mají 500 stop kolmo. Ostatní dvě jsou mnohem menší, ale mají některé zvláštnosti, kvůli kterým je třeba je zkoumat a obdivovat," napsal kapitán Norden, který čtvrtou pyramidu popsal tak, že její vrchol je extrémně vysoký a vyrobený z kamene černějšího než běžná žula.

Dle Nordena je čtvrtá pyramida od třetí vzdálená necelých sto stop. Nemá žádnou krytinu, je uzavřená a podobá se ostatním, ale je bez chrámu jako ta první. Má však jednu zvláštnost, a to zakončení jejího vrcholu jediným velkým kamenem, který zřejmě sloužil jako podstavec.

I když dnes víme, že v Gíze žádná čtvrtá pyramida není, satelitní snímky naznačují existenci několika obřích egyptských pyramid ukrytých pod pískem. To ale není to, co mohl Norden vidět. Zřejmě se tedy zmýlil, anebo došlo k chybě v překladu. Jeho text byl původně napsán ve francouzštině, než byl přeložen do angličtiny. Možná nechtěl říci, že pyramida byla černá, ale jen tmavší než ostatní…

Zdroje: theancientzen.com, www.ancientpages.com, amadernews24.com

 

Tagy cestovatel Egypt Gíza Chufuova pyramida Káhira Kristián VI. Pierre Joseph Starověký Egypt