Asi vás překvapí, že medúzy, ty neškodné nádherné tančící „houby“, které sotva upoutají vaši pozornost, mají na svědomí šokující počet mrtvých, který nechává žraloky ve stínu.

Turisté se hrnou do tropických rájů, jako je Havaj, Florida Keys a australské pobřeží, aniž by věděli o neviditelném nebezpečí, které na ně ve vodě čeká. Zatímco žraloci jsou stále středem pozornosti kvůli několika nehodám, tito průsvitní zabijáci, známí jako "medúzy z krabic" – česky čtyřhranky, způsobují nepředstavitelné utrpení.

Jak vypadají, ukazuje toto video:

Zdroj: Youtube

Silnější jed než černá vdova

Na rozdíl od svých neškodných příbuzných skrývají medúzy jed, který je silnější než kousnutí pavouka černé vdovy. Jejich chapadla jako chapadlovité hrůzy z nočních můr se natahují až do délky 1,8 metru a jsou připravena zasadit jedovatý úder. Když se setkáte s Chironexem fleckeri – tedy čtyřhrankou Fleckerovou, o velikosti basketbalového míče, známou také jako "mořská vosa", pouhé otření o její úponky vás může připravit o život dřív, než se dostanete na břeh.

Tím však hrůza nekončí

Carukia barnesi o velikosti náprstku přináší nejen fyzická, ale i duševní muka. Oběti mohou zažívat tak silnou úzkost, že prosí o ukončení svého trápení. Tito malí strašáci mají sílu, která se může rovnat kousnutí jedovatého pavouka.

Vědci se domnívají, že prudký nárůst populace medúz způsobuje oteplování oceánů, nadměrný rybolov a znečištění.

Tito vodní zabijáci, vyzbrojení vyspělým nervovým systémem a složitým loveckým chováním, aktivně loví svou kořist. A protože lidé stále zasahují do jejich teritorií, přibývá smrtelných střetů.

Prevence a výzkum běží

Navzdory jejich smrtící pověsti se dělá jen málo pro to, aby tito podmořští zabijáci nenapáchali spoušť. V některých oblastech jsou sice umístěné varovné cedule a používají se preventivní opatření, jako jsou sítě proti žahavcům, ale je třeba udělat mnohem více pro to, aby se návštěvníci pláží dozvěděli o hrozícím nebezpečí.

Přední odbornice Angel Yanagihara, mořská biochemička, si dala za cíl porozumět žahadlům medúz a bojovat proti nim. Její průkopnický výzkum vedl k účinným léčebným postupům, které zachraňují životy, ale jejím hlavním cílem je prevence prostřednictvím vzdělávání a osvěty.

Až letos v létě vstoupíte do lákavých vod, nezapomeňte, že oceán skrývá tajemství, která se mohou stát smrtelnými. Dávejte si pozor na krásu, která skrývá hrozbu - čtyřhranky, tiché zabijáky, kteří jsou smrtelnější než žraloci a útočí bez varování.

Zdroje: www.menshealth.com, en.wikipedia.org/wiki/Chironex_fleckeri, www.pacificlongboarder.com