Zkameněliny byly nalezeny uprostřed egyptské Západní pouště.

V Egyptě objevili fosílii čtyřnohé velryby

Právě v oblasti, kterou studovali vědci z Centra paleontologie obratlovců Univerzity v Mansúře (MUVP).

Vědci v Egyptě tak objevili fosilii starou přibližně 43 milionů let. Nalezený obojživelný čtyřnohý druh velryby pomáhá sledovat přechod velryb ze souše do moře.

Dle věděckých bádání se právě velryba rodu Protocetidae nacházela někde uprostřed tohoto přechodu.

Bylo zjištěno, že fosilie velryby patří do skupiny dávno vyhynulých velryb zvaných "Protocetidae". Právě ta spadala přesně do poloviny přerodu mezi souší a mořem.

Fosilie byla nalezena v horninách středního eocénu v propadlině Fayum v egyptské Západní poušti. V oblasti, která byla kdysi zcela pokryta mořem a poskytla tak bohaté zdroje objevů o evoluci velryb.

Divné stvoření vyplnilo díru v evoluci

"Phiomicetus anubis je klíčovým novým druhem velryby a zásadním objevem pro egyptskou a africkou paleontologii," řekl Abdullah Gohar z MUVP, hlavní autor článku o objevu publikovaném v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Rodové jméno velryby je poctou Fayumské propadlině a druhové jméno odkazuje na Anubise.

Anubis byl starověký egyptský bůh mající psí hlavu. Jeho podoba je v historii starého egypta spojována nejen s mumifikací, ale také s posmrtným životem. Divné stvoření tak možná vyplnilo díru v evoluci.

I přesto je ale celkový obraz rané evoluce velryb v Africe pro vědce stále záhadou.

A to i přes objevy dalších fosilií v nedávné době. Práce v této oblasti by však mohla odhalit nové podrobnosti o evolučním přechodu od obojživelníků k plně vodním velrybám.

Objevy v propadlině Fayum s horninami starými asi 12 milionů let "sahají od poloakvatických krokodýlů až po obří plně vodní velryby", uvedl spoluautor studie Mohamed Sameh z Egyptské agentury pro životní prostředí.

Objev nové čtyřnohé velryby vyvolal otázky o dávných ekosystémech a nasměroval výzkum k původu a soužití dávných velryb v Egyptě. "Je ale třeba dalších věděckých výzkumů, abychom se dostali k jádru této problematiky a mohli doplnit obraz vývoje velryb v Africe a ve světě a dosáhnout první plně vodní velryby," uvedl Hesham Sellam, zakladatel MUVP a další spoluautor.

Zdroje:

nypost.com

www.npr.org

canadiangeographic.ca